Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Mediat lokale: Qeveria e Libanit jep dorëheqje!

Mediat lokale: Qeveria e Libanit jep dorëheqje!

Qeveria e Libanit është pothuajse e sigurtë që të tërhiqet pasi katër ministra u larguan dhe të paktën tre të tjerë premtuan se do ta bënin këtë nëse Kryeministri Hassan Diab nuk e njofton, sot pasdite, dorëheqjen e vetë kabinetit.

Tensionet janë zmadhuar në vend pas një shpërthimi masiv të martënnë Bejrut, duke vrarë rreth 200 njerëz dhe duke plagosur 6000 të tjerë.

Ministri i Drejtësisë Marie Claude Najem ishte ministri i fundit që njoftoi dorëheqjen e saj të hënën, ndërsa Ministri i Financave Ghazi Ëazni arriti në një mbledhje bashkë me letrën e dorëheqjes.

Ministrja të tjerë kanë njoftuar dorëheqjen brenda së hënës nëse qeveria refuzon të dorëhiqet./ I.M-Dritare.net