23:08 - 20 Maj, 2019

Ironia e mediave austriake: Në Austri rrëzohet qeveria, në Shqipëri një video-përgjim të bën President

Qeveria austriake ka rënë pas publikimit të një video-skandali, ku shihet zv.kancelari austriak Heinz-Christian Strache që i premtonte mbesës së...
Ironia e mediave austriake: Në Austri rrëzohet qeveria, në Shqipëri një video-përgjim të bën President

Shkrimtari Çela: Opozita të respektojë 30 qershorin

Shkrimtari Zija Çela i ftuar në emisionin A-Show në News 24 ka shprehur mendimin e tij rreth situatës politike në vend. Çela,...
Shkrimtari Çela: Opozita të respektojë 30 qershorin

Itali/ Ju tregojmë 140 shqiptarët që kandidojnë në zgjedhjet lokale!

Nga Isa Myzyraj Me  26 maj, në Itali do të mbahen zgjedhjet administrative së bashku me ato europiane. Janë rreth...
Itali/ Ju tregojmë 140 shqiptarët që kandidojnë në zgjedhjet lokale!

Horoskopi i datës 21 maj 2019

Dashi Do jeni shumë në humor sot dhe të gatshëm për të luftuar për të marrë ato që ju takojnë....
Horoskopi i datës 21 maj 2019

Zgjedhjet/ Ja porositë e Ramës për të gjitha strukturat e PS!

Në kushtet që opozita shqiptare nuk do të marrë pjesë në zgjedhjet e 30 qershorit, Partia Socialiste ka hartuar disa...
Zgjedhjet/ Ja porositë e Ramës për të gjitha strukturat e PS!

Ndaloni së ngrëni këto 17 ushqime, sepse shkaktojnë kancer!

Ju jeni të vetëdijshëm se, ushqimi i shpejtë shkakton kancer. Por, a e dini se disa të ashtuquajtura ‘ushqime të...
Ndaloni së ngrëni këto 17 ushqime, sepse shkaktojnë kancer!

Ismail Kadare hap zemrën para fëmijëve jetimë: Më arrestuan në klasë

Në ditën kombëtare të jetimëve, shkrimtari Ismail Kadare së bashku me bashkëshorten Helenën i është përgjigjur ftesës për t’i takuar...
Ismail Kadare hap zemrën para fëmijëve jetimë: Më arrestuan në klasë

Sapo merr detyrën e presidentit të Ukrainës, komediani shpall zgjedhje të parakohshme

Komediani Volodimir Zelensky njoftoi se do të ketë zgjedhje të parakohshme parlamentare, sapo bëri betimin e tij si president i...
Sapo merr detyrën e presidentit të Ukrainës, komediani shpall zgjedhje të parakohshme

Salvador Kaçaj i Bindjes Demokratike, tërhiqet nga gara për Lezhën

Pas tërheqjes së kandidatit për Bashkinë e Skraparit, nga Devi Habibasi, një tjetër kandidat i Bindjes Demokratike vepron njësoj. Salvador...
Salvador Kaçaj i Bindjes Demokratike, tërhiqet nga gara për Lezhën

Zgjedhjet/ Rama-deputetëve: Mos bini pre e provokimeve!

Këtë të hënë është mbledhur Grupi Parlamentar Socialist, ku mësohet se, kryeministri, Edi Rama ka dërguar disa porosi për deputetët. ...
Zgjedhjet/ Rama-deputetëve: Mos bini pre e provokimeve!

LAJMET E DITËS

Ironia e mediave austriake: Në Austri rrëzohet qeveria, në Shqipëri një video-përgjim të bën President

Qeveria austriake ka rënë pas publikimit të një video-skandali, ku shihet zv.kancelari austriak Heinz-Christian Strache...

Gazetari i Bild: Informacionin e mora nga policë nga Shqipëria në azil

Gazetari Peter Tiede i të përdithshmes gjermane “Bild” në një lidhje direkte me emisionin “A-Show”,...

Shkrimtari Çela: Opozita të respektojë 30 qershorin

Shkrimtari Zija Çela i ftuar në emisionin A-Show në News 24 ka shprehur mendimin e tij rreth...

Aurela këndon me të bijën ‘Fati ynë, shpresë dhe marrëzi’

Këngëtarja Aurela Gaçe ka qenë e ftuar mbrëmjen e sotme “Në kurthin e Piter Pan”,...

Thaçi: Sali Berisha, argat i Millosheviçit. E ka furnizuar me armë që të vazhdonte gjenocidin në Kosovë

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi në “Open” ka lëshuar deklarata të forta kundër...

Samiti i Berlinit/ Thaçi: Rama brilant, Haradinaj i paedukatë

Presidenti i Kosovës, ka folur në emisionin “Open” në lidhje me samite ne shumëdebatueshëm të...

Itali/ Ju tregojmë 140 shqiptarët që kandidojnë në zgjedhjet lokale!

Nga Isa Myzyraj Me  26 maj, në Itali do të mbahen zgjedhjet administrative së bashku me...

Provoni këto 7 metoda japoneze për tu dukur 7 vite më të rinj!

Me kalimin e viteve, lëkura e njeriut bëhet më e ashpër, dhe nuk është vetëm...
Ndërsa shumica e Filipineve janë të sigurta, është më mirë të shmanget pjesa jugore e vendit, veçanërisht zonat e plazhit, kryesisht për shkak të rritjes së numrit të rrëmbimeve. Në një nga ishujt më të mëdhenj Mindanao, kryesisht në zonat Zamboanga dhe Sulu Archipelago, mund të bini në kontakt me ASG, një grup terrorist i ISIS-it i njohur për operacionet e rrembimit.

Kujdes nëse e keni planifikuar të kaloni pushimet në këto vende!

Bota nuk është e qetë dhe vende të ndryshme në glob kanë shkallë të lartë...

Horoskopi i datës 21 maj 2019

Dashi Do jeni shumë në humor sot dhe të gatshëm për të luftuar për të marrë...

A janë sabotuar dosjet 339 e 184? Si përgjigjet nënkryetari i KLP

Nënkryetar i Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Alfred Balla i ftuar në emisionin “A show”...

11 gazetarë rus të gazetës së njohur japin dorëheqje pas pushimit nga puna të dy kolegëve të tyre

  Një valë dorëheqjesh nga gazeta e njohur ruse “Kommersant” ka ndodhur së fundmi. 11 gazetarë politikë...

E dinit që fituesi i Eurovision është biseksual? Ja mesazhi i tij!

Hollanda e përfaqësuar nga këngëtari Duncan Laurence triumfoi këtë vit në Eurovizion, që u mbajt...

Basha: Kjo është luftë për jetë a vdekje, për të ndaluar një tirani

Kreu i PD, Lulzim Basha, nga Shkodra ku ka marrë pjesë në inaugurimin e Memorialit...

Media/ Gazetarët të ekspozuar përballë informalitetit në punë

Një prej shqetësimeve kryesore në rradhët e gazetarëve në Shqipëri mbeten kushtet e punës. Instituti...

Zgjedhjet/ Ja porositë e Ramës për të gjitha strukturat e PS!

Në kushtet që opozita shqiptare nuk do të marrë pjesë në zgjedhjet e 30 qershorit,...

Koka e grupit të Bajrajve futet livë në Instagram nga burgu 313

Edhe pse sipas ligjeve në vendin tonë, telefonat celularë janë të ndaluar në burgjet, duket...

Zgjedhjet për Akademinë e Shkencave, Skënder Gjinushi jep dorëheqje nga funksionet politike

Me datën 24 maj, pritet që të mbajen zgjedhjet për kryetar të Akademisë së Shkencave...

Foto/ Mbahet festivali për mustaqet dhe mjekrat më të bukura

Që nga e shtuna, ka nisur Kampionati Botëror i Mustaqeve dhe Mjekrave, që këtë vit...

Foto/ Bllokohet rruga Klos-Burrel, bie masivi i gurëve

Është bllokuar rruga Klos-Burrel, pasditen e së hënës, pasi një masiv gurësh është shkëputur dhe...

Kandidati për Bashki i ikën nga gara, Patozi: Nuk ka këllqe

Kryetari i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi ka reaguar pas tërheqjes nga gara të kandidatit për...

Ndaloni së ngrëni këto 17 ushqime, sepse shkaktojnë kancer!

Ju jeni të vetëdijshëm se, ushqimi i shpejtë shkakton kancer. Por, a e dini se...

Video/ Ideatori i Brexit spërkatet me qumësht

Një politikan në Britaninë e Madhe. Nigel Farage është spërkatur ditën e sotme me qumësht,...

Lefter Koka i kujton Bashës sulmin ndaj LSI në 2017: Për të shpëtuar veten bëjnë pakt edhe me djallin

Deputeti i Durrësit,Lefter Koka, në një status në rrjetet sociale ka thënë se  se ka...

Kosova dhe shqiptarët në rajon

Kosova dhe shqiptarët në rajon

SHKRIME TË DRITANIT

SHKRIME TË RUDINËS

DRITARE PODCAST

Dritare Podcast -Amos Oz

PITILUSHE PODCAST

LAJMET MË TË LEXUARA

DRITARE PLUS

LAJME NGA URA E GALLATËS

Bamiri: Cili ishte shkaku i vërtetë që u prisha me Berishën!

Qarkullojnë fjalë nga më të ndryshmet për prishjen e marrëdhënieve të mia me Berishën. Shumë ia vënë fajin ngjarjeve të 21 janarit. Por e...

Zbulohet mesazhi i fshehtë i Ilir Metës

Meta ka qënë shumë i zënë sot në mëngjes pasi agravimi i situatës kërkonte ndërhyrjen e tij. Së pari mendoi që duhet t’i bënte thirrje...

Pjesë nga ditari i Ramës: Çfarë mendon për 16 marsin!

E dielë 10 Mars U bënë tre ditë që jam në Fier dhe nuk më iket. Më merr edhe Linda në telefon se bëhet merak,...

BLOG NE DRITARE

Basha dhe Kryemadhi, mund të shmangnin shpenzimet për blerë...

Nga Mero Baze Dy drejtuesit kryesore të opozitës joparlamentare, Lulzim Basha dhe Monika Kryemadhi kanë bërë një sforcim të...

Fqinji ynë Petro Marko

Nga Albana Lifschin Banonim në pallatin 64, një pallat i verdhë në formë L-je, pranë maternitetit të vjetër të...

Sindromi i “fitores së Skraparit”, nga Berisha tek socialistët

Nga Mero Baze Në kulmin e degradimit të procesit zgjedhor të 26 majit 1996, kur opozita braktisi kutitë e...

A do fillojnë atentatet politike në Shqipëri, apo do...

Nga Kreshnik Spahiu A e dini çfarë kanë të përbashkët Edi Rama, Adi Krasta, Arben Imami, Paskal Milo, Fatmir...

SHKRUAJ NË DRITARE

Mjaft sulmuat Flora Brovinën, o njerëz!

Nga Lis Bukuroca U shtangëm, u tronditëm, na u prish gjaku pse Flora Brovina bëri një gabim. U shkruan...

Universiteti s’ka nevojë për pakt, por për reformim!

Nga Dosti Banushi Të bësh pakt do të thotë të bësh kompromise. Arsimi universitar në Shqipëri s'ka nevojë për...

Një ngjarje për të reflektuar në këtë trazirë që...

    Nga Denisa Daka Më 13 maj 1981, Gjon Pali II do të goditej me dy plumba nga pistoleta e...

Jean-Paul Sartre: Ai që ka budallenjtë kundër vetes, meriton...

Lindur më 21 qershor 1905 në Paris, Jean-Paul Sartre ishte një pionier i fovizmit dhe ekzistencializmit intelektual. Autor...

SHQIPTARËT E MREKULLUESHEM

Josefi, një vlonjat fantastik në galeritë më të mira të Nju...

Nga Enkeleda Bodini Keni dëgjuar për Josef Koten? Nëse jo, mos e humb këtë shkrim. Jozefi është piktor dhe veprat e tij ekspozohen në galeritë më të mira amerikane, në Cutter and Cutter Fine Art apo Ocean Galleries Stone Harbor. Aty ku gjen Chagall, Miro, Dali, do gjesh edhe piktorin vlonjat. Dritare.net do...

SHOWBIZZ

Kam provuar të bëj seks, por më shkakton ankth!

Pyetje Sofit: Jam një 20-vjeçare në universitet. Dëshiroj me çdo kusht të krijoj një marrëdhënie serioze apo dhe thjesht të jem me dikë, por më kap ankthi...

Vjehrra ime është përbindësh!

Pyetje Sofit: Jam shumë e inatosur me vjehrrën time.  Nuk e kam pëlqyer që në fillim, por tani është kthyer në një person mbytës.  Kërkon shumë vëmendje...

Si mund ta shpëtoj martesën time?

Pyetje Sofit: Zbulova para një muaji që bashkëshorti më tradhton. Jemi bashkë prej 12 vjetësh, kemi kaluar bashkë plot gjëra, por këtë nuk po e kaloj dot. U...

5 arsye pse këtë të shtunë duhet të jesh në TIRANA PRIDE 2019 dhe...

Nga Xheni Hatillari Kur flas për këtë çështje, mendoj që deri para disa viteve kam...

Do të shpëtosh planetin? Ndrysho këto 5 zakone!

Nga Xheni Hatillari Që ta dini ky artikull, ka pasur këtë javë një audiencë para...

Pesë vajzat shqiptare më influente online

Nga Xheni Hatillari Nuk e di ende nëse mes moshatarëve të mi ka nga ata...

HOROSKOPI NE DRITARE

Horoskopi Ditor

Horoskopi i datës 21 maj 2019

Dashi Do jeni shumë në humor sot dhe të gatshëm...

Horoskopi Javor

Horoskopi javor 20- 26 maj 2019

Dashi Javë e bukur do jetë kjo për të gjithë....

Horoskopi Mujor

Horoskopi i muajit maj 2019

Dashi Jeta familjare nuk do ecë shumë mirë gjatë këtij...

Çfarë nuk dini për shenjën tuaj

Çfarë nuk duhet t’i thoni dikujt sipas shenjës së tij astrologjike

E keni vënë re sesi disa shprehje apo fjalë...

MOTI NË DRITARE

Shira dhe ulje temperaturash, ja kur do të përmirësohet moti!

Alternime kthjellimesh dhe vranësirash dominojnë deri në mesditë, në të gjithë vendin, ku më të dendura paraqiten në ultësirën perëndimore. Por mesdita sjell shtim të vranësirave të cilat herë pas herë do të gjenerojnë...

Mos dilni pa çadra, ja moti të hënën!

Edhe kjo javë do të nisë me reshje të shiut, pothuajse në të gjithë territorin e vendit tonë. Sipas, Institutit të Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit të hënën e 19 majit, priten reshje mesatare në...

Si do të jetë moti, e diel 19 maj

Kthjellime dhe vranësira kalimtare dominojnë motin në vendin tonë.  Në mesditë vranësirat bëhen më të dukshme në zonat malore, kryesisht në verilindje të vendit. Edhe pasditja vijon me kthjellime, e vranësira kalimtare në ultësirën...

Si do të jetë moti sot, e shtunë 18 maj 2019

Orët e para të ditës së sotme do të ndikohen nga vranësira dhe kthjellime të vazhdueshme. Pasditja dhe mbrëmja sjellin shtim të vranësirave në zonat malore, ndërsa zonat e ulëta mbeten nën ndikimin e vranësirave...

BOTA

11 gazetarë rus të gazetës së njohur japin dorëheqje pas pushimit nga puna të...

  Një valë dorëheqjesh nga gazeta e njohur ruse “Kommersant” ka ndodhur së fundmi. 11 gazetarë politikë , kanë lënë punën e tyre në solidaritet me...

Video/ Ideatori i Brexit spërkatet me qumësht

Një politikan në Britaninë e Madhe. Nigel Farage është spërkatur ditën e sotme me qumësht, ndërsa po ecte nëpër rrugët e Neëcastle. Një nga Ideatori...

Policia evakuon Kullën Eiffel, ja pse!

Policia ka evakuuar Kullën Eiffel në Paris këtë të hënë, pasi një person po ngjitej në kullë pa një masë paraprake sigurie, informon dritare.net. Policia...

Akuzat për përdhunim, Suedia kërkon arrestimin e Julian Assange

Prokurori suedez që drejtoi hetimin për një akuzë përdhunimi ndaj Julian Assange ka kërkuar arrestimin e tij. Nëse do të miratohet, urdhri i gjykatës...

KURIOZITETE

Provoni këto 7 metoda japoneze për tu dukur 7 vite më të rinj!

Me kalimin e viteve, lëkura e njeriut bëhet më e ashpër, dhe nuk është vetëm për shkak se muskujt e fytyrës dobësohen, por edhe...
Ndërsa shumica e Filipineve janë të sigurta, është më mirë të shmanget pjesa jugore e vendit, veçanërisht zonat e plazhit, kryesisht për shkak të rritjes së numrit të rrëmbimeve. Në një nga ishujt më të mëdhenj Mindanao, kryesisht në zonat Zamboanga dhe Sulu Archipelago, mund të bini në kontakt me ASG, një grup terrorist i ISIS-it i njohur për operacionet e rrembimit.

Kujdes nëse e keni planifikuar të kaloni pushimet në këto vende!

Bota nuk është e qetë dhe vende të ndryshme në glob kanë shkallë të lartë kriminaliteti, por edhe luftëra. Kështu, në listën më poshtë mund...

Foto/ Mbahet festivali për mustaqet dhe mjekrat më të bukura

Që nga e shtuna, ka nisur Kampionati Botëror i Mustaqeve dhe Mjekrave, që këtë vit zhvillohet në Antverp të Belgjikës. Ky festival mbahet çdo dy...

Disa ide kreative si t’i përdorni gjërat e vjetra!

Sipas statistikave të fundit, secili prej nesh prodhon 1.5 kg mbeturina çdo ditë. Dhe meqenëse planeti ynë po kalon një krizë të madhe, të...

STIL JETE

Ide si të kombinoni atletet më çdolloj veshje!

Tashmë moda ka ndryshuar shumë. Fustanet dhe kostumet nuk vishen vetëm me taka, por dhe me atlete. Dritare.net ju sjell në galerinë më poshtë, ide...

Këto janë modelet e pantallonave të shkurtra, për verën!

Edhe pak ditë dhe futemi në stinën e verës. Tashmë ju duhet të jeni duke rinovuar gardërobën tuaj, duke hequr veshjet e trasha dhe...

Foto/ Ja fustanet që do të bëjnë namin këtë verë!

Gocaaa, erdhi vera! Tani bëni mirë t'i nxirrni fustanet nga fundi i gardërobës dhe t'i vishni. Vera pa fustane, nuk shkon. Prandaj edhe nëse...

Foto/ Veshjet më fantastike në Eurovizion, ndër vite!

Të shtunën mbrëma u mbajt nata finale e Eurovizion, ku fituese doli Holanda me këngën "Arcade", të  Duncan Laurence. Pjesëmarrëse ishte edhe Shqipëria, e...

SHËNDET

PA FILTRA

DRITARE NË VITE

Rrëfimi i fundit i motrës: Ja si i vranë Margarita dhe...

Ky është rrëfimi i jashtëzakonshëm i Afërdita Tutulanit, motrës së heronjve të popullit, Margarita dhe Kristaq Tutulanit, për gazetaren Rudina Xhunga. Afërdita kujton me dhimbje...

Intervista e Sadije Agollit, gruas së rrallë te Dritëroit unik

Nga Rudina Xhunga Kjo eshtë nje intervistë e realizuar me 6 gusht 1995 me Sadije Agollin, një grua e rrallë, që e shoqëroi burrin unik ...

Udhëtim

NA NDIQNI NE

77,958FansaPëlqeje
10,741NdjekësitNdjek
26,291NdjekësitNdjek

Ushqim

SI TË MOBILOSH SHTËPINË

Dritare TV

Ngjela: Ju tregoj si i prenë kokën për një fjalë!

Ndërsa u pyet nga gazetarja, Rudina Xhunga sesi e ka quajtur kërcënimin ndaj ambasadorit të OSBE-së, Bernd Borchardt, avokati Spartak Ngjela ka treguar:  "Shiko çfarë ka ndodhur në një vend komunist, që ishte terrorist, si Rusia. Kur...