Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Shpërthimi i nitratit/ Mbi 100 viktima dhe 4000 të plagosur në Bejrut!

Shpërthimi i nitratit/ Mbi 100 viktima dhe 4000 të plagosur në

Libani është në zi pas një shpërthimi të madh në kryeqytetin Bejrut që vrau të paktën 100 njerëz dhe plagosi më shumë se 4,000 të tjerë të martën.

I gjithë qyteti u trondit nga shpërthimi, i cili filloi me një zjarr.

Presidenti Michel Aoun tha se 2,750 ton nitrat amoniumi ishin ruajtur në mënyrë të pa sigurt në një depo për gjashtë vjet.

Ai caktoi një takim urgjent të kabinetit për të mërkurën dhe tha se një gjendje e jashtëzakonshme dy-javore duhet të shpallet.

Vendi do të jetë në zi kombëtare tre ditore.

Presidenti Aoun njoftoi gjithashtu se qeveria do të lëshojë 100 miliardë lira (66 milion dollarë) fonde të urgjencës.

"Ajo që ne po dëshmojmë është një katastrofë e madhe," tha kreu i Kryqit të Kuq të Libanit George Kettani për mediat lokale. "Ka viktima kudo".

"Mbi 100 kanë humbur jetën e tyre. Ekipet tona janë ende duke zhvilluar operacione kërkimi dhe shpëtimi në zonat përreth," shtoi Kryqi i Kuq i Libanit në një deklaratë të Mërkurën./ I.M-Dritare.net