Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Dy ministra të tjerë japin dorëheqje në Liban, shkon në 200 numri i viktimave!

Dy ministra të tjerë japin dorëheqje në Liban, shkon në

Ka shkuar në 200 numri i viktimave në Liban, nga shpërthimi i një jave më parë, ndërsa mbi 5000 numri i të plagosurve.

Kriza e thellë ekonomike dhe sociale që është zhytur vendi, një qytet pothuajse tërësisht i shkatërruar, dhe revoltat e qytetarëve që kanë dalë në protesta të dhunshme, kanë bërë që dy ministra vetëm sot të japin dorëheqje, duke bërë që pas shëprthimit numri i ministrave të dorëhequr të shkojnë në 3.

Ministri i Financave në Liban, Ghazi Wazni, një negociator kryesor me FMN për një plan shpëtimi për të ndihmuar Libanin të dalë nga një krizë e thellë financiare, ka dhënë dorëheqjen gjatë shpërthimit të portit Beirut të javës së kaluar, raportoi media lokale.

Ministri Liban i Drejtësisë Marie Claude Najm tha në një deklaratë se ajo kishte paraqitur dorëheqjen e saj nga qeveria, duke përmendur shpërthimin katastrofik në portin e Bejrutit.

Najm tha që ajo po jepte dorëheqjen "jashtë bindjes time se qëndrimi në pushtet në këto kushte, pa ndryshime thelbësore në sistem, nuk do të çojë në reformën që ne kemi punuar për të arritur".

Më herët ka dhënë dorëheqje edhe ministrja e informacionit./ I.M-Dritare.net