Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Zyrtarët në Liban: Të paktën 50 të vdekur dhe mbi 2700 të plagosur nga shpërthimi!

Zyrtarët në Liban: Të paktën 50 të vdekur dhe mbi 2700

Një shpërthim i madh në kryeqytetin Liban, Beirut, ka vrarë të paktën 50 njerëz dhe plagosur më shumë se 2.700 të tjerë, thotë ministri i shëndetësisë.

Ende nuk është e qartë se çfarë e shkaktoi shpërthimin në rajonin e portit. Videot e postuara në internet treguan një re tymi të madhe që mbuloi qytetin.

Spitalet thuhet se janë mbingarkuar dhe shumë ndërtesa janë shkatërruar.

Shefi i sigurisë së brendshme të Libanit tha që shpërthimi ndodhi në një zonë që strehonte materiale eksplozive.

Zyrtarët në Liban: Të paktën 50 të vdekur dhe mbi 2700

Një gazetar i BBC në vendngjarje raportoi kufoma dhe dëme të rënda, të mjaftueshme për ta vënë portin jashtë funksionit.

Shpërthimi vjen në një kohë të ndjeshme për Libanin, me një krizë ekonomike që mbretëron të gjithë vendin. Tensionet janë gjithashtu të larta përpara verdiktit të së Premtes në një gjyq për vrasjen e ish-kryeministrit Rafik Hariri në 2005.

Disa raporte sugjerojnë se shpërthimi mund të ketë qenë një aksident. Agjensia Kombëtare e Lajmeve në Liban raportoi një zjarr që shpërtheu në atë që e quajti një depo eksplozivi në port.

Zyrtarët në Liban: Të paktën 50 të vdekur dhe mbi 2700

Mediat lokale treguan se njerëzit e bllokuar nën rrënoja. Një dëshmitar e përshkroi shpërthimin e parë si shurdhuese dhe pamjet video treguan makina të shkatërruara dhe ndërtesa të dëmtuara nga shpërthimi.

Presidenti Michel Aoun bëri thirrje për një takim urgjent të Këshillit Suprem të Mbrojtjes, tha presidenca në Twitter. E Mërkura është shpallur ditë zie, tha kryeministri.

Sekretari i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar, Dominic Raab tha që qeveria ishte "e gatshme të ofronte ndihmë dhe mbështetje" ndërsa Ministri i Jashtëm francez Jean-Yves Le Drian tha se Franca ishte gjithashtu e gatshme të ofronte ndihmë./ I.M-Dritare.net

Zyrtarët në Liban: Të paktën 50 të vdekur dhe mbi 2700