Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Shpërthim apokaliptik/ Qindra të plagosur në Bejrut!

Shpërthim apokaliptik/ Qindra të plagosur në Bejrut!

Qindra njerëz u plagosën në një shpërthim të madh që tronditi kryeqytetin libanez Bejrut sot, tha ministri i shtetit, sipas agjencive botërore.

Një shpërthim i madh thuhet se ka tronditur disa rrethe të kryeqytetit libanez dhe ka shkaktuar re të mëdha tymi.

Raportet fillimisht thonë se shpërthimi ka ndodhur në pjesën e portit të Bejrutit ku ndodhen depot.

Shkaku i shpërthimit aktualisht nuk dihet.

"Forca e shpërthimit ishte jashtëzakonisht e madhe," njoftoi korrespondentja e Al Jazeera, Zeina Khodr nga Bejrut.

"Ka shumë panik në rrugë, ka njerëz kudo". Burime të Reuters deklarojnë se ka njerëz të plagosur dhe se janë bërë dëme të mëdha materiale.

Ministri Liban i Shëndetësisë, Hamad Hassan tha që shpërthimi në Beirut qendror shkaktoi "një numër shumë të madh të lëndimeve" dhe dëme të mëdha, raporton Reuters, duke cituar stacionin televiziv LBC nga Libani.

Një burim tjetër nga agjensia tha:

“Pashë një zjarr dhe tym që ishte në qiellin e Bejrutit. Njerëzit ishin duke bërtitur dhe vrapuar, gjakosur. Janë shkatërruar xhami dhe ndërtesa të tëra. Një xhami e lartë u rrënua e ra në rrugë”, tha dëshmitari./ I.M-Dritare.net