Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Pikëpyetjet e shpërthimit në Libanin e rrënuar ekonomikisht, dhe me një kryeqytet fantazmë!

Pikëpyetjet e shpërthimit në Libanin e rrënuar ekonomikisht,

Një depo që ruan mijëra ton materiale shumë të pasigurta eksplozive është shfaqur si një burim i mundshëm i shpërthimit masiv që depërtoi në kryeqytetin libanez të martën, duke vrarë të paktën 100 njerëz, duke plagosur 4.000 dhe duke dërguar një valë shoku në të gjithë qytetin që dëmtoi ndërtesat dhe shpërtheu dritaret deri në 10 kilometra (6 milje) larg.

Kryeministri i Libanit, Hassan Diab tha se 2,750 tonë metrikë nitrat amoniumi, i cili përdoret zakonisht si një pleh bujqësor, ishte ruajtur për gjashtë vjet në një depo porti pa masa sigurie, "duke rrezikuar sigurinë e qytetarëve", sipas një deklarate.

Pikëpyetjet e shpërthimit në Libanin e rrënuar ekonomikisht,

Ende nuk është saktësisht e qartë se çfarë çoi në ndezjen që fshiu lagjet e tëra përgjatë kryeqytetit bregdetar.

Raportet fillestare në mediat shtetërore fajësuan shpërthimin e një zjarr të madh në një depo fishekzjarrësh pranë portit, që ka të ngjarë të përhapet në ndërtesat afër.

Sidoqoftë, ideja e Kryeministrit duket se ishte mbështetur nga shefi i Sigurisë së Përgjithshme të Libanit, Abbas Ibrahim, i cili tha se një "material mjaft eksploziv" ishte konfiskuar vite më parë dhe ishte ruajtur në depo, vetëm disa minuta më këmbë nga tregjet e Bejrutit dhe rrethet e jetës së natës.

Pikëpyetjet e shpërthimit në Libanin e rrënuar ekonomikisht,

Ndërsa 4 milion banorët e Bejrutit janë në tmerrin e plotë për shkallën e dëmtimit të qytetit të tyre, jetëve të humbura, dhe kushteve të jetesës, ato që do të bëhen pyetje janë; pse sasi të tilla të mëdha të kimikateve të rrezikshme u lejuan të ruhen në mes të qytetit pa kushte adekuate masat e sigurisë dhe kush është përgjegjës?

Pikëpyetjet e shpërthimit në Libanin e rrënuar ekonomikisht,

Shqetësimet e menjëhershme mbeten me viktimat. Spitalet - tashmë të mbushura nga pandemia e vazhdueshme e koronavirusit - u përmbytën me të plagosurit dhe ndërsa numri i vdekjeve u rrit në mënyrë të vazhdueshme deri të martën vonë dhe në ditën e mërkurë, kostoja e vërtetë e jetës mund të mos dihet për disa ditë pasi më shumë trupa tërhiqen nga rrënojat dhe shkalla e shkatërrimit është jashtëzakonisht e madhe. Të afërmit e të zhdukurve po kontrollojnë spitalet në kërkim të të dashurve të tyre dhe agjesia e ndihmavendihmës Save the Children paralajmëruan se fëmijët janë të shumtë që janë zhdukur e kanë humbur jetën.

Ministri i Shëndetësisë në Liban, Hamad Hassan tha në televizionin kombëtar të mërkurën se numri i vdekjeve do të rritet dhe se katër spitale janë jashtë shërbimit për shkak të dëmtimit nga shpërthimi.

Shpërthimi vjen gjithashtu në një kohë të vështirë për vendi, i cili është shkatërruar nga trazirat ekonomike dhe politike dhe është rënduar nga pasojat e shpërthimit të Covid-19.

Pikëpyetjet e shpërthimit në Libanin e rrënuar ekonomikisht,

Megjithëse Libani ka konfirmuar vetëm 5,062 raste të koronavirusit dhe 65 vdekje , sipas të dhënave nga Universiteti Johns Hopkins, kufizimet në lidhje me pandeminë kanë thelluar më tej krizën .

Protestat e dhunshme kanë shpërthyer për shkak të rritjes së urisë dhe varfërisë, e cila është rritur në mbi 50%.

Pikëpyetjet e shpërthimit në Libanin e rrënuar ekonomikisht,

Ndërprerjet e energjisë janë të zakonshme në kryeqytet, duke shtuar presione në shërbimet themelore për të siguruar të dëmtuarit.

Kryeministri Diab ka filluar një hetim për shpërthimin, duke thënë se "ai nuk do të pushojë derisa t'i gjejmë ata që janë përgjegjës për atë që ndodhi, t'i bëjmë ata përgjegjës dhe të vendosim dënime maksimale".

Nitrati i amonit është një material mjaft i paqëndrueshëm që përdoret në plehra bujqësore dhe eksplozivë të shkallës së lartë. Dy ton kimikate amerikane u përdorën në bombardimin e vitit 1995 në Oklahoma City, një sulm terrorist që vrau 169 njerëz. Pas shpërthimit të së martës, Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Beirut u kërkoi atyre që ishin në zonë të "qëndrojnë brenda dhe të vishin maska ​​nëse është e mundur" për shkak të raporteve të gazrave toksikë të lëshuar nga shpërthimi.

Pikëpyetjet e shpërthimit në Libanin e rrënuar ekonomikisht,

Sidoqoftë, Anthony May, një hetues në pension i eksplozivëve të ATF për qeverinë amerikane, tha se reja e kuqe e ndritshme ose e errët e parë në videot e shpërthimit "nuk është në përputhje me nitratin e amonit". Shenja treguese e nitratit do të ishte një re e verdhë tymi, tha ai.

"Nuk po them që nitrati i amonit nuk ishte i përfshirë në këtë, mund të ketë qenë por duket se ka pasur edhe sende të tjera atje", tha May.

Sasia e eksplozivëve dhe valët e goditjes të krijuara nga shpërthimi, tha May, "është tipike për atë që do të ishte e barabartë me një bombë bërthamore kiloton ".

"Nuk kishte asnjë material bërthamor që ne e dimë të përfshirë në këtë, por vala e goditjes e gjeneruar, vala e shpërthimit e gjeneruar është ekuivalente me një pajisje të vogël bërthamore," tha May.

Pikëpyetjet e shpërthimit në Libanin e rrënuar ekonomikisht,

Duke shtuar konfuzionin e asaj që shkaktoi incidentin, Presidenti amerikan Donald Trump ofroi ndihmë për njerëzit e Libanit, duke iu referuar incidentit si një "sulm i tmerrshëm".

Pikëpyetjet e shpërthimit në Libanin e rrënuar ekonomikisht,

Tre zyrtarë të Departamentit të Mbrojtjes të SH.B.A. më vonë kundërshtuan komentet e Presidentit, duke thënë se që nga e marta në mbrëmje nuk kishte asnjë indikacion se shpërthimi ishte një "sulm" dhe zyrtarët libanezë nuk e kanë quajtur shpërthimin një sulm.

Udhëheqës të tjerë botërorë, përfshirë Izraelin, Mbretërinë e Bashkuar, Francën, Turqinë, Emiratet e Bashkuara Arabe, Jordaninë, Kuvajtin, Katarin, Rusinë dhe Spanjën kanë ofruar mbështetje dhe ndihmë mjekësore humanitare në Liban./ I.M-Dritare.net