Na ndiqni edhe në

Shëndet

Dietologia e njohur: Kolesteroli i mirë mund të rritet me 10% nëse ndërprisni së përdoruri këtë produkt!

Dietologia e njohur: Kolesteroli i mirë mund të rritet me 10%

Nga Blerina Bombaj, dietologe : Fibrat bimore

Ndryshimet në dietë janë një armë e fortë në lu ftën për të ulur kolesterolin. Fibrat bimore që gjenden te drithërat e plotë janë një ndër to.

Tërshëra, gruri i plotë, elbi i plotë, orizi i egër, fasulet, frutat me lëkurë dhe perimet, janë ndër burimet më të mira dhe zgjedhjet më të shëndetshme.

Vajrat esencial

Jo më shumë se 35% e kalorive ditore duhet të vijnë nga yndyrnat. Dhe për më tepër, lloji i tyre është po aq i rëndësishëm. Lloji me i dëmshëm është yndyra vegjetale e ngurtësuar, pra margarina.

Me pas vijon gjalpi, dhj ami i kafshëve dhe i bulmetit. Këtu mund të bëjnë përjashtim qumështi i dhisë dhe mishi i kecit apo i kafshëve të tjera të cilat rriten në natyrë dhe kullosin në gjelbërim pasi në dhj amin e tyre kanë me pak yndyrna të ngopura.

Vajrat më të këshillueshëm janë vaji i ullirit dhe i linit të presuar në të ftohtë, avokado, arrat, bajamet dhe vaji i peshkut.

Vajrat vegjetal, të rafinuar të gatimit janë gjithashtu të dëmshëm pasi nxisin oksidimin e kolesterolit që qarkullon.

Dietat e varfra ne karbohidrate.

Reduktimi i sheqernave në dietë, sidomos atyre të thjeshtë dhe preferenca e karbohidrateve komplekse ndikon pozitivisht në uljen e kolesterolit. Duke ulur karbohidratet në favor te yndyrnave esencial, arrihet një rritje optimale e kolesterolit të mirë HDL.

Kolesteroli dhe mbipesha.

Nëse jeni mbipeshë dhe keni kolesterol të lartë, ulja e peshës do të shkojë respektivisht me uljen e kolesterolit të keq. Për më tepër, nëse perimetri i mesit tuaj është më shumë se i vitheve, atëherë rënia në peshë është domosdoshmëri për të fituar mirëqenien.

Ndërprisni duhanin.

Lënia e duhanit është e vështirë por ja ku keni një arsye më shumë. Kur ju ndërprisni ate, kolesteroli i mirë mund të rritet me 10%.

Aktiviteti fizik

Edhe nëse je i shëndetshëm por jo aktiv, fillimi i një programi aerobik ose kardio do të rezultojë në rritje prej 5% të kolesterolit të mirë brenda dy muajve të parë. Zgjidhni një aktivitet fizik që rrit ritmin e zemrës, si kërcimi, vrapi, noti apo hedhja me litar. Mjaftojnë 30minuta në ditë për të paktën 5 ditë të javës për t’ju dhënë gjithë përfitimet e mundshme.

Preparate bimore

Ka indikacione se hudhra mund të ndikojë në uljen e kolesterolit te keq, por suplementet e saj mund te kenë efekte anësore, sidomos kur shoqërohen me il’açe. Bimë të tjera që ndihmojnë janë –farat fenugreek- dhe ekstraktet e zemrës se agjinares./shendeti.com.al