Shefi i Zjarrfikëseve: Pse nuk u kuptua alarmi për zjarrin në Notre Dame!

I ftuar në “Dritare me Rudinën, shefi i Zjarrfikësve, Alfred Kristuli tregon arsyet se pse nuk është kuptuar alarmi për zjarr në katedralen e Parisit, Notre Dame që ra më shumë se 1 orë para shpërthimit të flakëve.

Në orën 6 e 20 minuta është dhënë sinjali i parë i zjarrit, kanë shkuar sipër zjarrfikësit për ta verifikuar dhe s’kanë konstatur gjë, sepse konstruksioni kthehet gati gati në eshkë, pra nuk lëshon zjarr. Në 7 pa çerek pastaj ka shpërthyer zjarri. Çatia është djegur fillimisht së brendshmi. Nëse ka pasur vetëm sistem sinjalizim diktimi ka qënë e pamundur të zbulohej. Unë mendoj që veprimet e zjarrfikësve kanë qënë të studiuara dhe të menduara mirë. Çatisë nuk kishin çfarë t’i bënin, ajo ishte kthyer në eshkë, pasi ishte ndërtuar që në shek e 13.”,- tha Kristuli./K.C/dritare.net

LEXO DHE :  Aksident i rëndë, autobusi përplas për vdekje një person në Farkë

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.