Skandal i përmasave botërore/ Kompania: E dinim që Boeing 737 Max kishte probleme

Kompania amerikane Boeing ka deklaruar se e ka ditur që modeli i avionëve 737 Max ka pasur probleme para se të ndodhte aksidenti ajron në Indonezi ku humbën jetë 189 persona.

Zyrtarët e Boeing thanë se kanë bërë njoftimin për alarm opsional, në vend se ta bënte standard. Ky njoftim thuhet se u mundëson pilotëve të dinë se kur dy sensorë të ndryshëm raportojnë të dhëna kontradiktore, informon Dritare.net.

LEXO DHE :  Foto/ Victoria Beckham nxjerr koleksionin e pranverës, do ta adhuroni!

Pavarësisht se deklaruan se e dinin problemin, firma ka insistuar se një gjë e tillë nuk e ka rrezikuar sigurinë e fluturimit të avionëve 737 Max.

Kompania Boeing ka tërhequr të gjithë avionët nga fluturimi menjëherë pas aksidentit të dytë të llojit 737 Max në Etiopi ku humbën jetën 157 persona në muajin mars./ E.K.- Dritare.net

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.