Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Protestat/ Viktima e të arrestuar, Irani izolohet, ndalon internetin

Protestat/ Viktima e të arrestuar, Irani izolohet, ndalon internetin
Edhe pse Irani është vendi i parë në botë për çmimin e naftës më të ulët (10 lekë për litër) një rritje me 50% dhe vendosja e një limiti mujor, ka nxitur protesta të dhunshme atje.

Mijëra persona kanë bllokuar rrugët, ndërsa janë vrarë rreth 12 protestues, e arrestuar mbi 600 të tjerë.

Por, për shkak të mospërhapjes së lajmeve për situatën që po ndodh atje, Irani ka mbyllur të gjitha linjat e interneti dhe prej ditës së sotme asnjë video a informacion nuk mund të qarkullojë jashtë territorit iranian.

Duke folur para gazetarëve në Gjenevë, zëdhënësi për të drejtat e njeriut i OKB-së, Rupert Colville, shprehu shqetësim të thellë për përdorimin e municioneve nga ana e Iranit gjatë përleshjeve me protestuesit dhe e quajti rritjen e numrit të viktimave si “shumë serioze”./ I.M-Dritare.net