Katastrofa më e madhe bërthamore/ Çmontohet sarkofagu i Çernobilit

Një sarkofag prej çeliku dhe betoni, i ndërtuar nxitimthi, që përmban mbeturina radioaktive nga katastrofa bërthamore e vitit 1986 në Çernobilit është duke u çmontuar, para se të shembet.

Sipas ekspertëve ekziston një probabilitet i madh që të bien nga ndërtesa 400,000 m³ beton dhe 7.2 milionë kilogramë çeliku. Firma ukrainase e ngarkuar për ruajtjen e sigurisë së ish-termocentralit ka nënshkruar një kontratë prej 78 milion dollarësh për t’u marrë me këtë problem, deri në vitin 2023, informon dritare.net


Një zëvendësues prej 2.4 miliardë dollarësh, nga origjinali i sarkofagut, që u desh 9 vjet për t’u ndërtuar u zbulua në korrik. Dekontruktimi i sarkofagut origjinal do të përfshijë seksione përforcuese të tij, për të ndihmuar në ruajtjen e stabilitetit të përgjithshëm, duke hequr të tjerat. Materialet që punëtorët mbledhin do të dekontaminohen dhe më pas riciklohen ose shkatërrohen.

LEXO DHE :  Video/ Flori Mumajesi dhe Luan Zhegu bëhen bashkë, këndojnë në avion

Katastrofa e Çernobilit

Katastrofa e Çernobilit është një aksident reaktor bërthamor në uzinën e energjisë bërthamore të Çernobilit në Ukrainë në 1986, atëherë pjesë e Bashkimit Sovjetik. Ajo është konsideruar të jetë fatkeqësia bërthamore me e keqe në histori./K.C/dritare.net

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.