Kosovë/ VV-LDK i mban peng posti i Presidentit, kuvendi mblidhte me 24 dhjetor

 

Në Kosovë, Lidhja Demokratike dhe Lëvizja Vetëvendosje ende nuk janë dakordësuar për koalicionin qeverisës.

Takimi i së mërkurës mes liderve, Albin Kurti dhe Isa Mustafa ka përfunduar pa një marrëveshje, ndërsa të dy kanë deklaruar se janë dakordësuar vetëm për të shtuar bisedimet, në mënyrë që koalicioni të arrihet sa më shpejtë.

Dy muaj pas zgjedhjeve, të dy partitë po i mban peng posti i Presidenti, për të cilin LDK kërkon që të futet në bisedime ndërsa këtë gjë e refuzon partia e parë Vetëvendosje.

LEXO DHE :  Mustafa Nano: Mesazhi i kobshëm që i dha Berisha vizitorit në zyrën e tij, para 21 janarit

Gjithsesi, sipas ligjit të Kosovës, kuvendi duhet të konstituohet edhe pa rënë dakord për një koalicion qeverisës.

Presidenti Hashim Thaçi, ka thirrur kuvendin për konstituim me datën 24 dhjetor, ditë kjo që duhet të zgjidhet e kreu i kuvendit.

Sipas ligjeve atje, kreu i kuvendit i takon ekskluzivisht partisë fituese, ndërsa VV kishte thënë më herët se në rast koalicioni me LDK, posti i kryeparlamentarit do i jepet LDK,përkatësisht Vjosa Osmanit./ I.M-Dritare.net

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.