Ja pse duhet t’i mbani mollët në frigorifer!

Mollët janë frutat që çdo familje duhet të mbajë në shtëpi, duke qenë se “një mollë mban larg mjekun”, në duhet t’i konsumojmë çdo ditë.

Por pse duhet t’i mbani mollët në frigorifer dhe jo në kuzhinë?

Mollët duhen mbajtur në frigorifer, pasi duke qëndruar aty i rezistojnë më shumë prishjes. Në temperaturë dhome, mollët zgjasin një javë, por nëse i mbani freskët në frigorifer ata mund të qëndrojnë deri në dy muaj.

Jo vetëm kaq, por reduktohet edhe numri i baktereve.

Ju duhet të tregoni kujdes me mollët. Mos i mbani bashkë me frutat e tjerë, pasi lëshojnë etilen./E.B-dritare.net

LEXO DHE :  Disa ide fantastike, si ta dekoroni shtëpinë me kavanoza për vjeshtë!

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.