Hazizaj: Asnjë gjyqtar nuk e kalon vetingun

Juristi Sokol Hazizaj i ftuar në “Arena” nga Dritan Hila, tha se thuajse shumica e gjyqtarëve nuk do ta kalojnë procesin e vettingut dhe kjo është e menduar paraprakisht.

Pjesë nga biseda: 

Gjata: Nga të dhënat që kam unë, pushteti gjyqësor do të jetë zero. Prokuroria nuk ka qenë në tabelën e qitjes për reformën në drejtësi. Do jetë 50 me 50. Më shumë kanë ngelur në KPK se sa janë kualifikuar. Kualifikojnë këshilltarët e Gjykatës së Lartë. Ata që nuk kanë punuar asnjëherë gjyqtarë dhe thonë numri është më i lartë.  Kjo është e menduar më së miri për të çuar pushtetin gjyqësor në këtë pikë.

LEXO DHE :  Shpërthimi në Bllok, kush janë çifti shqiptaro-hebreik të plagosur

Nuk është parë dhe nuk është dëgjuar që të mos ketë Gjykatë të Lartë. Nuk ka sens që tre anëtarë që kanë ngelur në Gjykatën e Lartë marrin vendime pezullimi kundër qytetarëve./ora news

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.