Na ndiqni edhe në

Gatuaj në Dritare

Receta perfekte me vezë të fërguara

Receta perfekte me vezë të fërguara

Nëse nuk keni asnjë ide se çfarë mund të përgatisni këtë mëngjes fundjave, atëherë lexoni recetën që ne kemi sjellë për ju e cila gatuhet shpejt dhe lehtë.

Koha e përgatijes së recetës me vezë të fërguara është rreth 20 minuta dhe kjo do t’ju mundësojë një mëngjes të mbushur me proteina, sado e thjeshtë qoftë.

Përbërësit:

· 2 vezë

· 6 lugë krem ​​të vetëm ose qumësht të plotë

· një lugë gjalpë

HAPI 1

Rrihni lehtë 2 vezë të mëdha, 6 lugë krem ​​ose qumësht të plotë dhe pak kripë derisa përzierja të ketë vetëm një konsistencë.

HAPI 2

Ngrohni një tigan të vogël që nuk ngjit për një minutë apo më shumë, më pas shtoni një lugë gjalpë dhe lëreni të shkrihet. Mos lejoni që gjalpi të marrë ngjyrë kafe përndryshe do të çngjyr vezët.

HAPI 3

Hidhni përzierjen e vezëve dhe lëreni të qëndrojë, pa e përzier, për 20 sekonda. E trazojmë me një lugë druri duke e ngritur dhe duke e palosur nga fundi i tiganit.

HAPI 4

Lëreni të qëndrojë për 10 sekonda të tjera, më pas përzieni dhe paloseni përsëri.

HAPI 5

Përsëriteni derisa vezët të jenë të buta dhe më pas e heqim nga zjarri dhe e lëmë për një moment që të përfundojë gatimi.

HAPI 6

Jepni përzierjen e fundit dhe shërbejeni pa vonesë.

Këshillë:

Vezët duhet të kenë strukturën e gjizës së butë. Është mirë të mos gatuani më shumë se tre porcione me një herë pasi do të mbipopulloni tiganin dhe vezët nuk do të gatuhen gjithashtu. Për një numër më të madh, gatuajeni në dy tigane dhe jo në një./M.K-dritare.net