E frikshme/ Ja ç’ndodh me trupin tuaj, kur ndaloni së bëri seks

Nuk ka asgjë që tingëllon më bukur, ose që të jep kënaqësi, se seksi. Por rëndësia e një jete të shëndetshme dhe të rregullt seksuale shumë shpesh nënvlerësohet.

Por, çfarë ndodh me trupin tuaj nëse e lini seksin?

 

  • Kur nuk bëni seks, do të keni sistem imunitar më të dobët dhe do të sëmureni më shpesh.

  • Dihet shkencërisht që, seksi ul nivelin e stresit. Për këtë arsye, nëse ju ndaloni së bëri seks, do të rriten edhe nivelet e stresit, informon dritare.net

  • Si për femrën dhe mashkullin është keq. Mashkulli, nëse e lë për një kohë të gjatë seksin, e ka  të vështirë të eksitohet dhe të penetrojë, ndërsa për femrën, është akoma më e vështirë të kalojë në orgazëm.

  • Për disa njerëz, kur jeta seksuale neglizhohet, ose nuk bëjnë fare seks, ndryshojnë edhe ëndrrat. Do t’ju ndodhë të shihni ëndrra me seks, ose të kaloni në orgazëm, në gjumë.
LEXO DHE :  Video/ Çast i sikletshëm për zv.presidentin e SHBA, princi Charles i kalon pranë, por nuk i jep dorën

  • Kur e lini për shumë kohë pasdore seksin, do ta keni shumë më të vështirë të riktheni dëshirën seksuale. Kur nuk bëni seks për një kohë të gjatë, edhe prodhimi i hormoneve seksuale reduktohet ndjeshëm. Prandaj për të mirën tuaj, dritare.net ju këshillon të bëni seks rregullisht.

  • Do të vendosni dhe ndieni një distancë më të madhe mes jush dhe partnerit/es suaj.

  • Do të keni vetëvlerësim më të ulët, informon dritare.net

  • Dhe rreziku për t’u prekur nga kanceri është më i madh. Për meshkujt, rreziku për t’u prekur nga kanceri i prostatës është më i madh. Pra, nuk është një ide e keqe, që meshkujt të ‘lajnë tubat’. Sepse atëherë rreziku do të jetë më  i ulët./ dritare.net

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.