Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Çipa: Komunikimi dhe etika e Presidentit ka kaluar limitet

Çipa: Komunikimi dhe etika e Presidentit ka kaluar limitet

I ftuar në Arena nga Dritan Hila në RTV ORA, analisti Aleksandër Çipa, ka kritikuar ashpër etikën e Presidentit të Republikës Ilir Meta në 6-7 muajt e fundit.

Çipa: Kjo luftë politike e ka neutralizuar autoritetin e Presidentit të Republikës, nuk po them në pikëpamjen konstitucionaliste të fjalës, në planin politik e ka neutralizuar.

Ne jemi të detyrar ta shohim nga referenca e sistemit  të brendshëm politik.

Bello: Ku ka gabuar Presidenti?

Çipa: Po pse ai performimi i Presidentit të duket i hijshëm edhe nga plani etik, ai që po bën me shumicën, karshillëkun që po i bën shumicës. Në pikëpamjen komunikatave, në pikëpamjen sjelles etike.

Bello: Nuk kam parë shkelje etike.

Çipa: Vetëm gjashtë-shtatë muajt e fundit Presidenti, vetëm me aktet e relaksimit presidencial të tij, ngec./ I.M-Dritare.net