Na ndiqni edhe në

Shkrimet e Rudinës

Ardhja e ekspertëve irlandezë për AKU, Shpëtim Nazarko: Privilegj

Ardhja e ekspertëve irlandezë për AKU, Shpëtim Nazarko:

Ndërsa ministri i Bujqësisë, Bledi Çuçi tha më parë se, ekspertë nga Irlanda, do të vijnë në Shqipëri për të rimodeluar AKU-në, ka komentuar edhe gazetari, Shpëtim Nazarko. I ftuar në "Dritare me Rudinën" Nazarko tha se, duhet të ndihemi të privilegjuar që është Irlanda ajo që po ndihmon në ndërtimin e AKU-s.  Ndërkohë, gazetarja, Aulona Musta shprehu skepticizmin ndërsa shtoi se çdo gjë që vjen nga jashtë rrugës ‘shqiptarizohet’

Shpëtim Nazarko: Unë nuk di nga bujqësia, në vitin 1936 kemi qenë vend të parë për numrin e të imëtave. Ishim të barabartë me numrin e lopëve, produkteve, tani kemi 3 milion. Kemi një privilegj të madh që Irlanda po ndërton të gjithë sistemin e AKU-S.

O e bëjmë dhe e krijojmë sistemin, ku do mbajë përgjegjësi për matrikullimin për kontrollin. Bëhet organizimi i ri dhe mendoj që ata do të ndërtojnë një skenë tamam.

Aulona Musta: Mendoj që çdo gjë bëhet këtu. Prandaj jemi skeptikë. Çdo gjë që vjen jashtë, apo nga Irlanda vjen rrugës  dhe shqiptarizohet./K.C/dritare.net