Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Thirrja për të kapur armët/ Çfarë mendojnë shqiptarët për deklaratën e Metës?

Thirrja për të kapur armët/ Çfarë mendojnë

“Nëse këta marrin edhe Gjykatën Kushtetuese, njerëzve u ngelin tre rrugë. Ose njerëzit të marrin armët për ndryshim, që është e papranueshme, ose të bëhen skllevër të një regjimi njëpartiak ose të ikin të gjithë nga Shqipëria. Të treja të papranueshme, por ato dy të fundit tmerrësisht të papranueshme. Është detyra e Presidentit të mbrojë këtë proces kushtetueses” tha presidenti Ilir Meta gjatë një konference për shtyp të premten.

Por çfarë mendojnë shqiptarët për këtë deklaratë të Presidenti Ilir Meta?

Dritare.net ka pyetur në facebook, për këtë deklaratë të Metës ndërsa nga dhjetëra komente, po sjellim disa prej tyre.

Një qytetar mendon se fajin për deklaratat e Metës e kanë këshilltarët e tij, ndërsa shtron pyetjen se çfarë do të ndodhë nëse populli të rrethojë Presidencën?

"Mos ja vini re. Duhet të ketë hall të madh. Këshilltarët e kanë futur në qorrsokak. Nuk i kanë thënë se ka edhe rrugë të tjera. Po sikur populli të rrethojë presidencën ...?!"-shkruan ai.

Një tjetër, propozon një rrugë të katërt:  "Ka dhe nje rrug te katert dhe te fundit te ngrihet populli te terheq zvarr ty dhe familiari e tu bashk me te politikanet e shqiperis o palo burr"-shkruan qytetari.

Një shqitar i Kosovës, nga ana tejtër mendon se Meta duhet të vizitohet: "qka paska ky i ashtuquajturi President si duket paska nevoje per nje vizit te mjeku"-shkruan ai.

"Po kete paska bere ky gjith kohes me Berishen. Thenxhilli mbuluar zbulohet dikur sepse fryne era dhe. Tani era ka fryre dhe gjithckapo i del zbuluar presidentin qe puna e tije paska qene per ta shkatrruar insitucionin e drejtesise,. Turpe i madh..."-shkruan një tjetër.

Ndërsa një tjetër, ka bërë thirrje për arrestimin e Metës, për deklaratën e tij.

"Te arrestohet per thirrje per te armatosur popullin per interesat e tij"-shkruan ai.

Një tjetër thotë se kjo deklaratë nuk është përfaqësuese.

"Vetem deklarate perfaqesues i kombit nuk mund te jete ...emra te tjere mund ti vesh sa te duash ....nga i pa pergjegjshem deri dhe te cmendura apo kriminale me qellim"

"Ky eshte kriminel dhe e di qe po i vjen fundi dhe do te shkateroje djege dhe shuaje Shqiperine, me cmendurine dhe lajthitjen si pasoje e frikes, po eshte nje lecke e dale boje dhe shqipetaret e njohin mire dhe si shkon kush mbrapa pervec Mone, Sales dhe Lulushit, fundi i tij eshte i shpejte."-shkruan një tjetër qytear.

Por edhe pse të pakët, ka edhe nga ata që e mbështesin Metën me deklaratën e tij.

"Meqenese keta nuk na japin zgjidhje tjeter, jam plotesisht dakort me presidentin, ka mbetur vetem nje menyre per ti luftuar keta ?"-shkruan një qytetar.

"Ka pjerdhur fare mavria,dy te fundit qenken te tmerrshme per kete hajdutin ndersa vellavrasja e marrje armeve qenka gjigande.Vetem arkivoli e drejton gungacin"-shkruan një tjetër./ I.m-Dritare.net