Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Sputnik zbulon planin që ka Merkel për Kosovën

Sputnik zbulon planin që ka Merkel për Kosovën

Media e Kremlinit “Sputnik” në një artikull të saj ka shkruar për miratimin e Demarkacionit një ditë më parë në Kosovë.

Sputnik shkruan se Berlini ka bindur Brukselin që ta vendosë pranimin e Kosovës në OKB, si pjesë e agjendës Prishtinë-Beograd.

Gjithashtu sipas të njëjtin burim thuhet se, Berlini zyrtar ka kërkuar nga Prishtina që të miratojë Zajednicën.

“Perëndimi ka vendosur qartazi të zgjidhë çështjen e Kosovës deri në fund të vitit dhe Gjermania ka urdhëruar Beogradin që të mos kundërshtojë hyrjen e Kosovës në OKB. Si fillim, si anëtar me të drejta vetëm vëzhgimi dhe pastaj me të drejta të plota”,-shkruhet në artikullin e medias ruse.

Plani i Berlinit për Kosovën sipas mediat ruse, është modeluar duke ndjekur shembullin e Palestinës, e cila fitoi të njëjtin status në OKB në 2012, ndërsa do të bëhet anëtare e plotë sapo të arrihet një marrëveshje paqeje me Izraelin./ I.M-Dritare.net