Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Sanksionet e reja, Rusia reagon ndaj SHBA: Të papranueshme

Sanksionet e reja, Rusia reagon ndaj SHBA: Të papranueshme

Vendimi i administratës Trump për sanksione të reja kundër Rusisë pas helmimit të ish-spiunit rus Setgei Skripal dhe bijës së tij në Britani të Madhe kanë nxitur reagimi ne Rusisë.

Zëdhënësi i Vladimir Putin, i ka konsideruar sanksionet të papranueshme dhe të paligjshme.

Departamenti i shtetit njoftoi se sanksionet e reja do të hyjnë në fuqi me 22 gusht, dhe SHBA  e akuzoi Rusinë për shkeljen e ligjit ndërkombëtar.

Gjatë një thirrjeje të rregullt të enjten, Peskov tha se ishte "tepër herët" për momentin që sanksionet e mundshme të hakmarrjes të diskutoheshin dhe përsëriti pohimin se Rusia nuk ishte e përfshirë në helmimin e ish spiunit në Salisbury të Anglisë.

“Edhe një herë, ne hedhim poshtë plotësisht çdo akuzë për përfshirjen e mundshme të qeverisë ruse lidhur me atë që ndodhi në Salisbury.Rusia nuk kishte dhe nuk kishte asgjë të bëjë me përdorimin e armëve kimike "-tha zëdhënësi i Putin.

Gjithashtu pala ruse ka thënë se do të kundërpërgjigjet për këto masa.

Grupi i parë i sanksioneve synon disa artikuj të eksportit që mund të kenë përdorime ushtarake - të ashtuquajtura teknologji me përdorim të dyfishtë. Këto janë mallra të ndjeshme që normalisht do të kalonin një rishikim rast pas rasti përpara se të eksportohen. / I.M-Dritare.net