Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Protestat në Irak kundër qeverisë, policia vret 5 protestues

Protestat në Irak kundër qeverisë, policia vret 5 protestues

Policia e armatosur ka qëlluar dy protestues në qytetin jugor të Nassiriya të Irakut brenda një nate dhe një shesh i Bagdadit u bë një fushë beteje në ditën e tretë të një lëvizje nga forcat e sigurisë për t'i dhënë fund demonstratave kundër qeveris atje.

Përplasjet gjatë fundjavës tashmë kanë vrarë të paktën pesë protestues. Raketat goditën gjithashtu kompleksin e ambasadës amerikane dhe ndërtesat qeveritare të fortifikuara të Zonës së Gjelbër në Bagdad.

Ambasadorët e 16 vendeve në Bagdad, përfshirë Shtetet e Bashkuara, Francë dhe Britani, dënuan përdorimin e zjarrit të drejtpërdrejtë nga forcat e Irakut të sigurisë dhe bënë thirrje për një hetim të besueshëm për vdekjen e më shumë se 500 protestuesve që nga tetori.

Burime të sigurisë thanë që tre persona u plagosën kur të paktën një raketë shpërtheu në kompleksin e ambasadës amerikane.

Ushtria Irakiane tha që pesë raketa Katyusha goditën Zonën e Gjelbër vonë të Dielën, pa raportuar viktima.

Në një telefonatë me kryeministrin e Irakut Adel Abdul Mahdi, Sekretari i Shtetit Mike Pompeo shprehu zemërim për sulmet e vazhdueshme nga grupet e armatosura të Iranit që synonin objektet e SHBA në Irak, përfshirë sulmin e së dielës, tha zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Morgan Ortagus./ I.M-Dritare.net