Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Pas zjarreve, Australia kërcënohet nga përmbytjet

Pas zjarreve, Australia kërcënohet nga përmbytjet

Shirat e rrëmbyeshme dhe stuhitë kanë bllokuar pjesë të bregdetit lindor të Australisë, duke shuar disa zjarre, por që sjellin një kërcënim të ri. Përmbytjen në disa zona.

Shumë shi ka pasur në Victoria, New South Wales (NSW) dhe Queensland, të cilat janë goditur keq nga zjarri.

Shumë rrugë u bllokuan në Queensland, ndërsa energjia elektrike është ndërprerë në NSW si pasojë e motit të keq. Por zyrtarët thonë se, shiu po ndihmon për të shuar flakët.

Zjarret kanë mbërthyer Australinë që nga shtatori, duke u marrë jetën 28 personave, shkatërruar mijëra shtëpi dhe djegur miliona hektarë tokë./K.C/dritare.net