Paralajmërimi i ambasadës amerikane: SPAK do ndjekë penalisht të paprekshmit e Shqipërisë

Në përfundim të këtij viti është parashikuar të vihet në funksion Struktura e Anti-Korrupsion dhe Anti-Krim i Organizuar. Në kompetencë të SPAK-ut do të jenë veprat penale, shpërdorimi me detyrën apo korrupsioni i personave që mbajnë poste të rëndësishme në vend. Ambasada amerikane  me anë të një video njoftimi, ka deklaruar se ky sistem do të hetojë dhe ndjekë penalisht të paprekshmit e Shqipërisë. Jo vetëm zyrtarët e tanishëm, edhe ata që nuk janë më në detyrë por dikur kanë mbajtur poste të larta do të jenë në fokus të SPAK.

LEXO DHE :  Kosovë, polica vret të gjithë familjen më pas veten

“Pse nevojitet SPAK dhe si do t’i ndjekë penalisht ky institucion rastet e korrupsionit në nivelet më të larta? Mësoni se si SPAK do të jetë një organ i pavarur, jo i politizuar, i cili do të hetojë dhe ndjekë penalisht “të paprekshmit” e Shqipërisë, duke përfshirë zyrtarë të tanishëm dhe ish-zyrtarë të lartë. #CfareEshteReformaNeDrejtesi #NdalKorrupsionit”, shkruan ambasada./L.F-dritare.net

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

1 Koment

  1. Shpresojm qe vetem po te nderhyni jue te behen ndryshimet qe duhet ne KUSHTETUTE dhe ne cdo ligj rishikimet pasi i kan bere qe te perfitojn nga shum drejtime te paguhen dhe te fitojn vetem ju po e bete kete me forc sic behet ne vendin tuaj shpresojm shume.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.