Na ndiqni edhe në

Arkiv

OBSH: Shkalla e vdekshmërisë nga koronavirusi 3,4%, virozat e stinës më pak se 1%

OBSH: Shkalla e vdekshmërisë nga koronavirusi 3,4%, virozat e
Koronavirusi ka prekur më shumë se 60 vende të botës. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetit, shkalla e vdekshmërisë nga koronavirusi është 3,4%. Ndërkohë, OBSH-ja thotë virozat stinore vrasin më pak se 1% të të infektuarve.

"Ndërsa shumë persona në të gjithë botën kanë akumuluar imunitet ndaj virozave stinore, ky është një virus i ri, prej të cilit askush nuk është imun. Kemi vaksina dhe terapi për influencat stinore, por për momentin nuk ekziston një vaksinë dhe asnjë trajtim i specifikuar për Covid-19.",- thotë OBSH./K.C/dritare.net