Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Ngjela: Meta si Vuçiç, vetëm ata e kanë marrë çmimin fantazmë Luani i Artë

Ngjela: Meta si Vuçiç, vetëm ata e kanë marrë
Presidenti Ilir Meta, është nderuar nga Rajoni i Venetos në Itali, me çmimin e Venecias “Luani i Artë” për promovimin e demokracisë dhe pluralizmit politik

Në lidhje me këtë çmim, avokati Spartak Ngjela, shkruan se këtë çmim e ka marrë vetëm Aleksandër Vuçiç, ndërsa shton se ai është një çmim fantazmë.

“Meta na paska marrë një çmim fantazëm. Vjet e ka marrë këtë çmim Aleksandër Vuçiç. E kuptoni ku jemi?

Ky çmim që ka marrë emrin e Luanit të Artë të Venedikut, i cili jepet për filmin më të mirë, është regjistruar në vitin 2017 me të njëjtin emër, por si Luani i Artë për Paqe. Sigurisht që nuk ka lidhje me çmimin e filmit të cilit i ka përvetësuar emrin. Ky çmim që ka marrë Meta drejtohet nga Fondacioni Italian Foedeus që kryesohet nga Mario Baccini: pjesë e tij është edhe miku i vjetër i Sali Berishës Franco Fratini.

Nuk ka të dhëna nëse është ndarë në vitin 2017 ky çmim, por në vitin 2018 ky çmim i është ndarë Aleksandar Vuçiçit, por, në emër të tij, më 1 dhjetor 2018 e ka tërhequr ambasadori i Serbisë në Romë Goran Aleksiç. Fituesi i dytë i çmimit është Ilir Meta.

Po ku mund të pyesë drejtësia e re nga çmimet fantazmë! Meta do të shkojë drejt gjykimit për shkelje të kushtetutës, është mirë ta marrë me vete edhe medaljen e çmimit, se mund të ketë lehtësira...”-shkruan Ngjela./ I.M-Dritare.net