Marrëveshja bërthamore shkelet përfundimisht/ Irani fillon pasurimin e uraniumit

Irani ka filluar pasurimin e uraniumit në vendin e saj nëntokësor Fordow, duke shkelur përfundimisht marrëveshjen bërthamore të hënën, tha mbikqyrësi bërthamor në Kombet e Bashkuara.

Teherani, po kundërshton shkeljen e marrëveshjes, duke thënë se kjo është në përgjigje të sanksioneve të Uashingtonit.

LEXO DHE :  Dokument/ Mbyllet shkolla e financuar nga Irani në Tiranë

“Që nga 9 nëntori, Irani po kryen pasurimin e uraniumit në fabrikë,” thuhet në raportin konfidencial të IAEA, të marrë nga Reuters, ndërsa pikërisht ky aksion është i ndalur në bazë të marrëveshjes bërthamore./ I.M-Dritare.net

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.