Kujdes, kjo moshë është më e rrezikuar nga presioni i lartë i gjakut!

Sipas një studimi të ri, mosha 30-40 vjeç është më shumë e rrezikuar presioni i lartë i gjakut, i njohur ndryshe si hipertension. Ndryshime e stilit të jetës, që ndodhin kryesisht përgjatë kësaj periudhe, sjellin një rritje të presionit të gjakut. Në vitet e mëvonshme, pasojat për trurin e njeriut janë të rënda.

Presioni i lartë i gjakut në moshën 30-40 vjeç, është një nga faktorët më të rëndësishëm për shfaqjen e sëmundjeve të trurit”, shprehen mjekët.

LEXO DHE :  Reforma zgjedhore/ Zbardhet propozimi i PD për votimin dhe identifikimin elektronik

Ajo që sugjerojnë ta është që kujdesi për këto sëmundje të cilat mendojmë se shfaqen përgjatë pleqërisë, të nisë që në moshë të hershme. Kontrollet shëndetësore për presionin e lartë të gjakut përgjithësisht ofrohen përreth moshës 40, gjë që mjekët e kundërshtojnë./L.F-dritare.net

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.