Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Ja pse nuk duhet të vendosni kurrë vaj kokosi në fytyrë!

Ja pse nuk duhet të vendosni kurrë vaj kokosi në fytyrë!

Vitet e fundit, vaji i kokosit shihet si një produkt bukurie që bën mrekulli. Por rezulton se nuk është i tillë, ndaj dhe ju nuk duhet ta përdorni më, për kujdesin e fytyrës tuaj.

Vaji i kokosit vepron në lëkurë si një dyllë, dhe është shumë komedigjenik, që do të thotë nuk depërton në pore. Ai qëndron në sipërfaqe të lëkurës dhe nuk ka asnjë vlerë ushqyese për fytyrën.

Gjithashtu, ka një ndikim akoma më shumë negativ, nëse e aplikoni mbi lëkurë të irrituar dhe të kuqe.

Edhe klinika “Derma Care”, shprehet se vaji i kokosit është një nga produktet e parekomandueshme për lëkurën, pasi krijon pika të zeza, pika të bardha dhe puçrra me qelb, pavarësisht lëkurës. Por sugjeron që të përdoret për flokët dhe për lëkurën e trupit./E.B-dritare.net