Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Hetimi ndaj Presidentit/ Trump: Demokratët duan të rrëzojnë demokracinë amerikane

Hetimi ndaj Presidentit/ Trump: Demokratët duan të rrëzojnë
Donald Trump u përplas me demokratët gjatë një tubimi në Luiziana të mërkurën në lidhje me hetimin që kanë nisur demokratët për të.

Bill Taylor, diplomati më i lartë amerikan në Ukrainë, dëshmoi se zyrtarët e Trump kërcënuan se do të ndalonin ndihmat nga Ukraina nëse nuk bien dakord të hetonin rivalin e tij presidencial demokrat Joe Biden, shkruan dritare.net

Trump mohon kërcënimin, ndërsa seanca e dëshmive pritet që të nisë të mërkurën e ardhshme, dhe Taylor do të jetë dëshmitari i parë.

Duke folur në tubimin e tij të mërkurën, Trump akuzoi demokratët se po përpiqeshin të rrëzonin demokracinë Amerikane përmes një procesi "të degjeneruar, destruktiv dhe hiper-partizan".

Trump ai përballet me një kor në rritje të dëshmitarëve që thonë se administrata e tij ishte e prirur të ndalonte ndihmat ushtarake amerikane për Ukrainën në këmbim të një hetimi për një rival politik vendas - një veprim që kritikët thonë se ishte një shkelje e qartë e etikës presidenciale, shkruan dritare.net

Hetimi i kundërsharëve përqendrohet në pretendimet që zoti Trump i bëri presion Ukrainës për të shpallur një hetim mbi ish-Zëvendës Presidentin Joe Biden, një pretendent kryesor për kandidimin presidencial të Partisë Demokratike. Trump mohon çdo abuzim të pushtetit, duke e cilësuar hetimin si "gjueti shtrigash"./ I.M-Dritare.net