Na ndiqni edhe në

Ora e Gallatës

Flet babai i Ermal Metës: Ja e vërteta e mardhënieve të mia me djalin

Flet babai i Ermal Metës: Ja e vërteta e mardhënieve të mia
Pas suksesit që korri në Sanremo i cili vijon atë të një viti më parë, shumë paqartësi janë ngritur për marëdhëniet e këngëtarit ermal Meta me babanë e tij. Kjo e nxitur edhe nga intervistat me dy kuptime që ai ka dhënë.

Gazeta online shqiptare "Corriere degli albanesi incazzati" i mori intervistë pas fitores së djalit, babait të fituesit. Ja çfarë thotë ai për jetën, mardhëniet me djalin dhe suksesin e tij:

Corriere: A jeni të entuziazmuar nga fitorja e djalit tuaj?

Babai: Po ku ka baba që nuk gëzohet për fitoren e çiliminjve të tij.

Corriere: Si erdhi Ermali në Itali, me gomone?

Babai: Jo po me not. Po jo o vlla, ça është ky muhabet që gjithë shqiptarët vijnë në Itali me gomone? Me autobuz që hipi në traget erdhi.

Corriere: Kishte vizë?

Babai: Patjetër që kishte. I kisha blerë 2.000 euro copën.

Corriere: Si ka mundësi që keni blerë vizën?

Babai: Si do të kishte mundësi mos ta blija, thuaj.

Corriere: Si kanë qënë marrëdhëniet me Ermalin?

Babai: Si të gjithë baballarëve me fëmijët.

Corriere: E keni keqtrajtuar? Keni përdorur dhunë ndaj tij?

Babai: Tani, nëse e keni fjalën për ndonjë pëllëmbë, edhe ia kam dhënë.

Corriere: Ermali thotë që keni abuzuar me të?

Babai: Epo ça të bëjë edhe ai i shkreti? Duhet të thotë ndonjë gjë. Po shyqyr që nuk tha se jam gay se do na kishte turpëruar fisin e nuk do na linte fytyrë të dilnim në Fier.

Corriere: Nuk keni abuzuar fare?

Babai: O vlla, po të jetë për ndonjë pëllëmbë që kam dhënë, i bie që gjithë shqiptarët të jenë të dhunuar. Ne kur na çonin në shkollë, porosia e parë që prindërit ju jepnin mësuesve ishte "mos ja kurse pëllëmbët këtij timit se është harrakat". Po edhe ju mos bëni kaq buzëhollë se nga ju i mësuam gjithë hiletë.

Corriere: Cilat ishin arsyet që e qëllonit.

Babai: Po sa herë shkonte në banjo, harronte të shtypte ujin. Qelbej shtëpia. I flisnja një herë e dy, e kur nuk vinte mend i hiqnja ndonjë turinjve. Pastaj kur vija nga puna, ai i binte një pianoje që ia kisha blerë për ditëlindje. Unë i thosha: Pusho; ai fillonte e këndonte. Unë doja të flija pak, ai hapte manjetofonin. Epo nerva janë, dhe ja këpusnja ndonjë turinjve.

Corriere: Çfarë këngësh preferonte Ermali të dëgjonte kur ishte i vogël?

Babai: Këngë popullore. Dëgjonte shumë këngët e grupit të Sheqit të Madh dhe Lapardhasë. Kur u rrit pak, pëlqente Kozma Dushin.

Corriere: Kënga e djalit tuaj bënte fjalë për terrorizmi dhe që nuk duhet të dorëzohemi përpara tij. Keni qenë të kërcënuar nga terrorizmi në Shqipëri?

Babai: Po jo o vlla, ne në Shqipëri i kemi në zap terroristet, nuk i lëmë të livadhisin si këta tuajt këndej. E shumta bejne pazar tek mbikalimi i doganes se Tiranes.

Corriere: Ju falenderojmë për intevistën.

Babai: Sa herë të duash vlla./dritare.net