Dy shtetas rus akuzohen si përgjegjës për helmimin e Sergei dhe Julia Skripal

Dy shtetas rusë akuzohen si të dyshuar për vrasjen e mbetur në tentativë të ish spiunit rus Sergei Skripal dhe vajzës së tij Julia.

Sergei  Skripal, 66 vjeç, dhe vajza e tij Julia, 33, u helmuan me agjentin nervor Novichok në mars.

Sue Hemming, drejtoreshë e Shërbimeve Ligjore të CPS, tha se kishte prova të mjaftueshme për të akuzuar  Aleksander Petrov dhe Ruslan Boshirov.

LEXO DHE :  Disa herë blof me parashikimet, ja kush është sizmologu grek që tmerroi qytetarët!

Veprat përfshijnë komplotin për të vrarë Sergei Skripal; vrasja në tentativë e Sergei Skripal, Yulia Skripal dhe Nick Bailey; përdorimi dhe posedimi i Novichok-ut në kundërshtim me Aktin e Armëve Kimike. V.D/Dritare.net/

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.