5 gabime që të gjithë i bëjmë kur përdorim celularët!

Ju mund ta mbani atë afër për një alarm. Por sido që të jetë, telefoni nuk është shoqëruesi më i mirë i gjumit. Përveç gjumit, telefoni po ju dëmton edhe gjatë ditës, në shumë mënyra. Dritare.net ka sjellë për ju sot, 5 gabime të zakonshme që bëjmë, ndërsa përdorim telefonin. Por këto gabime, po ju dëmtojnë shëndetin.

1- Ne flemë me telefonin afër. Një telefon celular është në thelb një transmetues dhe marrës elektromagnetik. Kjo do të thotë se lëshon valë radioje. Edhe pse nuk është vërtetuar akoma, studimet tregojnë sesi valët mund të ndikojnë në trurin tuaj pasi të ekspozohen për orë të gjata.

2- Ekspozimi për një kohë të gjatë ndaj dritës blu, ju dëmton juve dhe sytë tuaj. Drita nga ekrani prish melatoninën, hormonin që rregullon ciklin e gjumit. Pra është një tjetër arsye pse ju nuk duhet të flini me telefonin afër.

LEXO DHE :  Këto janë 10 ushqimet që kanë më shumë fibra sesa brokoli!

3- Përdorimi i tij me një sinjal të ulët. Kur shihni një sinjal të dobët në telefonin tuaj, në të vërtetë do të thotë që telefoni juaj po vë një sinjal më të fortë si transmetues dhe më shumë energji nga telefoni juaj celular do të thotë më shumë dëm për shëndetin tuaj, shkruan dritare.net

4- Edhe kontakti i telefonit me lëkurën, është i rrezikshëm. Shumë studime janë përqendruar në lidhjen mes celularëve dhe kancerit. Veçanërisht kur sinjali i transmetimit që është rreth 900 MHz, e bën telefonin tuaj të nxehet. Lëkura juaj thith nxehtësinë lehtë, sa herë që e mbani afër trupit tuaj. Duhet ta mbani larg telefonin, sidomos kur flini. Nëse flisni përdorni kufje, se altoparlant.


5- Shikimi i telefonit, me pozicion të keq. Është një fakt i njohur që përdorimi i telefonave celular dëmton gishtin e madh. Por gjithashtu edhe ju dëmton rëndë edhe qafën./K.C/dritare.net

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.