20 vite pas masakrave, Parlamenti miraton rezolutën e cila fajëson Serbinë për gjenocid në Kosovë

Parlamenti ka miratuar me 79 vota Pro rezolutën e cila e dënon gjenocidin serb në Kosovë.

Kryetari i Komisionit për hartimin e Projekt-Rezolutës për gjenocidin, krimet kundër njerëzimit dhe krimet e luftës në Kosovë, Bilall Sherifi u shpreh se në këtë rezolutë janë përfshirë sugjerimet që janë dhënë nga deputetët e Kosovës.

“Në vitin 1999 forcat serbe kryen mbi 100 masakra në Kosovë madje në disa vende edhe i dogjën për së gjalli njerëzit, si në Breznik, Mitrovicë, Podujevë, Randobravë, Krushë e vogël dhe të madhe, Gjakovë, Matiqan, Izbicë, Llashticë e Gjilanit, Rrezallë. Gjatë luftës 1998-1999 në Kosovë ushtruan dhunë seksuale ndaj 20 mijë personave. Gjatë këtyre viteve dëbuan nga shtëpitë e tyre mbi 1 milion shqiptarë duke konfiskuar çdo dokument zyrtarë në mënyrë që të zhduket çdo dëshmi”, tha në Sherifi në Kuvend./e.k-Dritare.net

LEXO DHE :  Fati i Shkodrës në dorë të KQZ, Pjetri dorëzon dorëheqjen

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.