Na ndiqni edhe në

Arkiv

10 të famshëm që kanë fituar Oscar si aktorët më të mirë, por dështuan në rolet më të thjeshta!

10 të famshëm që kanë fituar Oscar si aktorët më

Jeta e një aktori nuk është e lehtë. Sot merrni duartrokitje nga shikuesit dhe kritikët thonë se meritoni çmimin më të mirë në kinematografi. Por nesër mund t’ju jepet një çmim për aktoren ose aktorin më të dobët. Jo të gjithë arrijnë të marrin çmime të mëdha, madje dhe aktorët me përvojë kanë treguar se kanë dështuar gjithashtu.

Dritare.net ka sjellë për ju aktorët që kanë fituar një Oscar, por kanë dështuar në rolet më të thjeshta.

  • Natalie Portman, fitoi Oscar si “Aktorja më e mirë” në Black Swan në 2010, por dështoi në rolin e mbretëreshës Padmé Amidala, në filmin “Star Wars: Episode II — Attack of the Clones”, në 2002-shin.

  • Al Pacino, roli i Frank Slade, në “Scent of a Woman” dhe aktrimi i përsosur bëri që Al Pacino që triumfojë në 1992. Ndërsa filmi “Jack and Jill”, 2011, ku Al Pacino luante rolin e Cameos, përveç se mori shumë kritika negative, u cilësua si filmi më i keq i vitit.

  • Charlize Theron/ Roli më i mirë: Aileen "Lee" Wuornos, “Monster” 2004, ndërsa për rolin Sara Deever, “Sweet November” mori shumë kritika negative.

  • Robert De Niro/ Roli më i mirë: boksieri Jake LaMotta, “Raging Bull”. Roli më i dobët: Dick Kelly, “Dirty Grandpa”, informon dritare.net

  • Nicole Kidman/ Roli më i mirë: Shkrimtarja Virginia Woolf, “The Hours”. Roli më i dobët: Devlin Adams, Just Go With It.

  • Joe Pesci/ Roli më i mirë: Tommy DeVito, “Goodfellas”.  Roli më i dobët: Leo Getz, “Lethal Weapon 4.

  • Julianne Moore/ Roli më i mirë: Profesoresha e Gjuhësisë, Alice Howland, “Still Alice”. Roli më i dobët: Nëna Malkin, “Seventh Son.

  • Jesse Eisenberg/ Roli më i mirë: Mark Zuckerberg,  “The Social Network”. Roli më i dobët: Lex Luthor, “Batman v Superman: Dawn of Justice”.

  • Rooney Mara/ Roli më i mirë: Therese Belivet, “Carol”. Roli më i dobët: Tiger Lily, “Pan”.

  • Leonardo DiCaprio/ Roli më i mirë: Frontiersman Hugh Glass, “The Revenant”.  Roli më i dobët: Djaloshi i ri amerikan Richard, “The Beach”./K.C/dritare.net