Na ndiqni edhe në

Shëndet

Ushqimet që duhet të hani, për trup dhe lëkurë të shëndetshme

Ushqimet që duhet të hani, për trup dhe lëkurë të

Disa ushqime kanë vlera të jashtëzakonshme për shëndetin e mirë të njeriut. Konsumi i tyre kontribuon në forcimin e sistemit të tretjes dhe imunitetin. Gjithashtu ndihmojnë që ju të keni një lëkurë të shëndetshme dhe rrezatuese. Ja cilat janë 5 superushqimet për trup dhe lëkurë të shëndetshme!

1. Avokado

Ushqimet që duhet të hani, për trup dhe lëkurë të

Avokado pastron gjakun nga kolesteroli i dëmshëm, përmirëson kujtesën, dhe zvogëlon rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare. Gjithashtu dritare.net ju informon se avokadoja normalizon gjakderdhjen dhe qarkullimin e gjakut në trup.

2. Çaji jeshil

Ushqimet që duhet të hani, për trup dhe lëkurë të

Është një burim i shkëlqyer i antioksidantëve. Çaji jeshil djeg yndyrën dhe ul presionin e gjakut. Gjithashtu zvogëlon stresin dhe rrit aktivitetin e trurit.

3. Domatja

Ushqimet që duhet të hani, për trup dhe lëkurë të

Domatja parandalon sëmundjet onkologjike, normalizon traktit të tretjes, përmirëson punës së zemrës, rrit imunitetin dhe eliminon e substancat toksike nga trupi.

4. Uthulla e mollës

Ushqimet që duhet të hani, për trup dhe lëkurë të

Uthulla e mollës rivendos balancën e mikrofagëve të zorrës, mbron trupin nga bakteret patogjene, nxit ndarjen e karbohidrateve komplekse dhe acideve yndyrore, dhe ul peshën e trupit.

5. Tërshëra

Ushqimet që duhet të hani, për trup dhe lëkurë të

Ky ushqim stabilizon sfondin emocional dhe përmirëson aktivitetin e trupit. Pastron qelizat e toksifikuara dhe mbron mukozën e stomakut./E.B-dritare.net