Senatorja boliviane vetëdeklarohet Presidente

Senatorja e opozitës boliviane, Jeanine Anez është vetëdeklaruar Presidente e përkohshme e Bolivisë, pas dorëheqjes së Evo Morales, informon dritare.net.

Deputetët nga partia e Morales bojkotuan seancën, që do të thotë se nuk kishte kuorum për emërimin. Por Anez tha se, ajo ishte në përputhje me Kushtetutën për t’u vetëdeklaruar Presidente dhe u zotua se do të kishte shumë shpejt zgjedhje.

LEXO DHE :  Keni plane për sot? Ja si do të jetë moti!

Ish-Presidenti ka ikur në Meksikë ku kërkon azil politik, sepse jeta e tij është në rrezik. Ai dha dorëheqjen të dielën pas disa javësh protesta që shpërthyen pas zgjedhjeve presidenciale./E.B-dritare.net

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.