Kosovë, instilacioni “NewBorn” në Prishtinë ndërron fytyrë, i dedikohet grave

“Newborn”, monumenti i njohur në Prishtinë ka ndryshuar fytyrë, pasi nga sot (7 qershor) deri në datën 14 në sipërfaqen e këtij monumenti do të vendosen portretet e 99 grave dhe vajzave të cilat janë mishërim i forcës, këmbënguljes e kontributit të grave.

Këto 99 portrete tregojnë se si 20 vjet pas luftës në Kosovë gratë kosovare po rivendosin rrëfimet e tyre si lidere, inovatore, edukatore, artiste e atlete.

LEXO DHE :  Vetëvritet 71-vjeçari në Elbasan

Vasfije Krasniqi Goodman, Feride Rushiti, Uta Ibrahimi, etj, janë disa prej emrave të grave të portretizuara në këtë instilacion që për një javë do të jetë frymëzim për vajzat në Kosovë./e.k-Dritare.net

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.