Korrigjimi i kufijve Kosovë-Serbi, Merkel: Me pasoja për Ballkanin

Angela Merkel, kancelarja gjermane, ka reaguar ditën e sotme përmes një deklarate për media në Berlin së bashku me kryeministrin e Kroacisë, Andrej Pllenkovic, në lidhje me çështjen e korrigjimit të kufijve Kosovë-Serbi. Merkel ka paralajmëruar se, korrigjimi i kufijve do të sjellë pasoja të mëdha për të gjithë rajonin e Ballkanit. Sipas saj, korrigjimi i kufijve mund të krijojë negociata të ngjashme edhe mes vende të tjera.

 “Ne natyrisht se i mbështesim të gjitha bisedat, që mund të çojnë drejt qëllimit, por në të njëjtën kohë, themi se integriteti territorial ashtu siç është tani është një vlerë e rëndësishme. Duhet të jemi të kujdesshëm që negociatat në një vend të mos çojnë në negociata në një vend tjetër.”,-u shpreh Merkel.

LEXO DHE :  Rama nis ditën me Aristotelin: Ka vetëm një mënyrë për të mos u kritikuar

Ndërkohë, kryeministri i Kroacisë u shpreh se, duhet të respektohen kufijtë dhe çdo ndryshim që do të bëhet, mund të ndikojë edhe në vende të tjera të Ballkanit, dhe kjo mund të çojë në destabilitet./K.C/Dritare.net

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.