Kanë mbetur edhe 24 orë për marrëveshjen Vetëvendosje-LDK

Nga Isa Myzyraj 

Ditën e nesërme në Kosovë do të mblidhet Kuvendi në seancën e parë pas zgjedhjeve te 6 tetorit, për konstituim.

Seanca e konstituimit është thirrur nga Presidenti Hashim Thaçi, ndërsa deri më tani nuk ka një marrëveshje Vetëvendosje-LDK.

Kjo do të thotë që nëse brenda këtyre 24 orëve Kurti dhe Mustafa nuk arrijnë marrëveshje, kjo situatë edhe mund të krijojë një krizë  të thellë politike pa shkuar në zgjedhje.

LEXO DHE :  Lorik Cana, një familjar për t’u marrë shembull!

Sipas legjislacionit të Kosovës, Kryetari i Kuvendit i takon që ta propozoje partia më e madhe që ka dalë nga zgjedhjet, pra Lëvizja Vetëvendosje, dhe kryetari duhet të votohet nga deputetët.

VV nuk mund ta zgjedhë e vetme kryetarin pasi duhen edhe votat e LDK.

Më herët është përfolur se kryetare e kuvendit do të jetë Vjosa Osmani nëse arrihet një marrëveshje VV-LDK./dritare.net

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.