Ja sa hapa duhet të bëni në ditë, për një jetë të shëndetshme!

Për të pasur një jetë të shëndetshme, nuk duhet patjetër të bëni 10 mijë hapa në ditë. Një studim i ri ka zbuluar se 4.500 hapa në ditë janë të mjaftueshme për të ulur rrezikun e vdekshmërisë së parakohshme të gratë, me 41%.

I-Min Lee, profesori mjekësisë në Universitetin e Harvardit dhe autori kryesor i studimit, thotë se ky numër hapash lidhet me shëndetin afatgjatë të grave.

Ai shpjegon se nëse bëni 10 mijë hapa është fantastike, por për ata që janë joaktivë ose shumë kap aktivë, mund të jetë e paarritshme. Në proceset normale të ditës, duke shkuar në banjë, te shkosh në dyqan, në punë apo jashtë shtëpisë të marrës letrat në postë, ju bëni rreth 2.500 hapa në ditë.

LEXO DHE :  Depresioni i lumtur që po merr qindra jetë. Ja çfarë duhet të dini!

Kështu shtimi i 2.000 hapave të tjerë është shumë i rëndësishëm për ju, nëse doni të jetë të shëndetshëm. Jua sigurojmë, se ku ju ta bëni ecjen zakon, 4.500 hapa nuk do t’ju duken asgjë./E.B-dritare.net

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.