Na ndiqni edhe në

Bota

Stoltenberg: Deklarata e Trump për braktisjen e aleancës, rrezikojnë trupat amerikane dhe evropiane!

Stoltenberg: Deklarata e Trump për braktisjen e aleancës,

Shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg i është kundërpërgjigjur deklaratave të Donald Trump, se vendet që nuk paguajnë nuk do të mbrohen nëse sulmohen nga Rusia. Stoltenberg thekson se komente të tilla i vënë ushtarët evropianë dhe amerikanë, në rrezik duke cituar:

“Çdo sugjerim se aleatët nuk do të mbrojnë njëri-tjetrin minon të gjithë sigurinë tonë, përfshirë atë të SHBA-së, dhe i vë ushtarët amerikanë dhe evropianë në rrezik të shtuar. Unë pres që pavarësisht se kush do të fitojë zgjedhjet presidenciale, SHBA-ja do të mbetet një aleat i fortë dhe i përkushtuar i NATO-s. Çdo sulm ndaj një vendi të NATO-s do të pritet me një përgjigje të bashkuar dhe të fuqishme”.

Komentet e Trump, vijnë mes një lufte të vazhdueshme në Evropë dhe shqetësimeve në rritje për aktivitetin kinez në Detin e Kinës Jugore dhe drejt Tajvanit, të cilat kanë të ngjarë të ngrenë pyetje të reja mes aleatëve në Evropë dhe Azi mbi fuqinë e angazhimeve të SHBA. Gjatë kohës së tij në detyrë, Trump vazhdimisht kritikoi pabarazitë e shpenzimeve brenda NATO-s dhe akuzoi disa vende për mos përmbushjen e detyrimeve të tyre. Ai kritikoi gjithashtu paktet e mbrojtjes amerikane me aleatët aziatikë, Japoninë dhe Korenë e Jugut . Por komentet e fundit, tregojnë se ai nuk ka ndërmend të mbrojë aleatët e NATO-s nga sulmi rus, citon CNN.

NATO tani është e përfshirë shumë në mbështetjen e mbrojtjes së Ukrainës pas pushtimit të plotë të Rusisë në vitin 2022, i cili ka shkaktuar një krizë masive humanitare, e ka zhytur Evropën në konfliktin e saj më të madh që nga Lufta e Dytë Botërore dhe ka parë liderin rus Vladimir Putin të akuzuar për krime lufte nga Krimineli Ndërkombëtar. Gjykata. SHBA dhe aleatët e saj e kanë mbështetur Ukrainën me armatim, trajnim dhe mbështetje të rëndësishme ekonomike, megjithëse nuk kanë dërguar trupa në Ukrainë, e cila nuk është anëtare e NATO-s. Konflikti ka ngritur shqetësime se Putini mund të ketë ambicie të mëtejshme ekspansioniste, të cilat lideri i mohon, ose se një vend i NATO-s mund të përfshihet drejtpërdrejt. Pushtimi i Rusisë ndaj fqinjit të saj nxiti Suedinë dhe Finlandën të kërkonin anëtarësimin në NATO dhe mbrojtjen kolektive që ajo ofron. Finlanda u bashkua me NATO-n në prill 2023, duke dyfishuar kufirin e aleancës me Rusinë. Suedia është përballur me vonesa të shumta në rrugën e saj drejt anëtarësimit, veçanërisht nga Turqia, por që atëherë ka bërë përparim drejt anëtarësimit. Blloku i NATO-s ka thelluar bashkëpunimin me vendet në Indo-Paqësorin mes shqetësimeve për një Kinë gjithnjë e më të sigurt. Më vete, Uashingtoni ka forcuar koordinimin me Japoninë dhe Korenë, të cilat gjithashtu po monitorojnë me kujdes agresionin e shtuar nga Koreja e Veriut. Japonia, Koreja e Jugut dhe Filipinet janë të gjithë aleatë të traktatit me Shtetet e Bashkuara në partneritete që datojnë dekada më parë dhe kanë qenë vendimtare për ndikimin ushtarak të Uashingtonit në Paqësor që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore.

Shtëpia e Bardhë i kritikoi të shtunën komentet e Trump, duke i cilësuar si të tmerrshme dhe të papranueshme dhe i krahasoi ato me përpjekjet e Presidentit Joe Biden për të forcuar aleancat amerikane për sigurinë e saj kombëtare. Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel gjithashtu u kundërpërgjigj kundër komenteve dhe tha se ata ritheksojnë nevojën për të mbajtur të fortë aleancën.

“Deklaratat e pamatura për sigurinë e NATO-s dhe solidaritetin e Art 5 i shërbejnë vetëm interesit të Putinit. Ata nuk sjellin më shumë siguri apo paqe në botë”, tha Michel në një postim në X, duke iu referuar klauzolës së mbrojtjes kolektive.

E krijuar fillimisht për të ofruar siguri kolektive të kombeve evropiane dhe të Amerikës së Veriut kundër Bashkimit Sovjetik, Organizata e Traktatit të Atlantikut të Veriut tani përfshin 31 vende në të gjithë rajonin më të gjerë. Trump për vite me radhë ka përshkruar në mënyrë të pasaktë se si funksionon financimi i bllokut. NATO ka një objektiv që çdo vend anëtar të shpenzojë një minimum prej 2% të prodhimit të brendshëm bruto për mbrojtjen, dhe shumica e vendeve nuk po e përmbushin këtë objektiv. Por shifra është një udhëzues dhe jo një kontratë detyruese. Vendet anëtare nuk kanë dështuar të paguajnë pjesën e tyre të buxhetit të përbashkët të NATO-s për të drejtuar organizatën. Që nga viti 2022, shtatë vende po përmbushnin objektivin prej 2%, nga tre në 2014, me aleatët evropianë dhe Kanadanë duke rritur shpenzimet për tetë vjet rresht, sipas NATO-s./M.K-dritare.net