Supa ideale e dimrit, për t’u mbrojtur nga virozat!

Brokoli është një nga perimet që pëlqehet nga shumica e njerëzve në dimër pasi është plot vlera ushqyese.

Ka disa mënyra gatimi, por dritare.net në këto ditë të ftohta me shi, ju sjell një recetë shumë të shijshme të supës me brokoli dhe mish pule që do ju mbrojë nga virozat e stinës.

Receta është shumë e thjeshtë dhe përgatitet në kushte të shtëpisë.

Vendosim një tenxhere në zjarr, hedhim vajin e ullirit dhe pak gjalpë të freskët, shtojmë patate dhe karrotatt, përziejmë bashkë për disa minuta dhe më pas shtojmë brokolit, sa të skuqet pak edhe brokoli i heqim dhe i vendosim në një enë tjetër.

LEXO DHE :  Ja katër kandidatët finalistë për garën e kreut të BKH!

Ndërkohë në tenxheren me yndyrën e mbetur shtojmë copat e mishit të pulës kalojmë për disa minuta në zjarr. Shtojmë kripë, më pas shtojmë ujin derisa të mbulohen mirë dhe e lëmë që të ziejë.

Pasi mishi i pulës të ketë zierë, shtojmë brokolit dhe patatet dhe i lëmë të ziejnë për përreth 5-7 minuta. Ju sugjerojmë ta gatuani dhe ju. Është një nga recetat që do ju shërbejë për një shëndet të mirë gjatë këtyre ditëve./E.B-dritare.net

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.