Rruga e gjatë e Erionit drejt fronit!

Nga Dritan Hila

Prezantimi që Edi Rama i bëri Erion Veliajt si kandidat i PS-së për Tiranën, u komentua si caktim nga ana e shefit të Rilindjes i pasardhësit të tij.
Në fakt është ca i nxituar ky klasifikim për skeptërmbajtësin e radhës në partinë qeverisëse, pasi rruga e Erionit deri aty është e gjatë, madje shumë e gjatë.
Si fillim nuk duhet ngatërruar shfaqja elektorale që Rama ofron për shkak të situatës me ceremoninë e dorrëzimit të fronit. Pavarësisht se u përpoq ta paraqiste momentin politik sa më të lehtë, e vërteta është që situata është e komplikuar, qoftë edhe sikur të ketë marrë aprovimin në perëndim që të bëjë zgjedhje pa opozitën. Nuk mund t’i lejojë vetes asnjë gabim dhe aq më pak të rrezikojë Bashkinë e Tiranës për të cilën nuk ka përgatitur ndonjë kandidat tjetër. Por kjo nuk do të thotë se po i lëron me gaz e hare kolltukun Erionit.
Duke iu rikthyer parashikimit afatgjatë, pengesa e parë e Veliajt drejt fronit është mosha e Edi Ramës. Rama është ende shumë i ri për të caktuar pasardhësin. Me siguri në planet e tij ka edhe një tur tjetër qeverisjeje. Asgjë për t’u habitur për standardet shqiptare, kur mendon se në këtë moshë Berisha ende nuk kishte marrë mandatin e dytë.
Pengesa tjetër është karakteri i sundimtarëve shqiptarë, të cilët nuk lënë një pasardhës mbretvrasës, por tradita është të jetë i s’qullët. Veliaj nuk është qefull por, piranja, ndaj nuk i jep garanci Ramës për paprekshmërinë e tij në të ardhmen.
Veliaj ka arritur deri këtu jo se ka qenë protezhe i Ramës. Në një farë mënyre, të paktën personazh publik, ai është bërë vetë. Ndryshe nga raporti Berisha-Basha, Veliaj është një njeri që ka ekipin e tij të trashëguar nga Mjaft, ku më shumë se varësi ka pasur bashkëpunim me Ramën. Si i tillë, nuk jep garanci absolute për një pensionnpa telashe per Ramën.
Dikush do të përmendte edhe problematikën që masa e PS-së ka me Veliajn, por personalisht nuk e llogaris, pasi ajo është parti e komandantit dhe pranojnë pa kushte udhëheqësin dhe atë çfarë thotë ai. Rasti Mid’hat Frashërit ishte më i fundit nga kjo pikëpamje, ku pavarësisht se tre breza të anëtarësisë PP&PS e kishin sharë, shkuan në rresht për një në homazhet që organizoi Rama.
Ndaj Veliaj nuk do të ketë problem të pranohet nga anëtarësia nëse merr kupolën e PS-së.
Faktor tjetër që e bën me pengesa rrugën e Veliajt për në fronin e PS-së është dialektika e historisë. Megjithëse në këtë periudhë, kur opozita ka dalë nga loja politike dhe ka shumë shanse të vetëasgjësohet, ngjan e lehtë, faktorë të tjerë do të dalin në shesh. E kush e mendonte se Jorgo Papandreu, nip e djalë kryeministri; i njerëzve që kishin përcaktuar fatin e Greqisë për treçerek shekulli; i mirëshkolluar dhe karizmatik, do të mundej dhe partia e tij historike, do të asgjësohej nga një çunak që para 6 vjetësh nuk e njihte askush?
Ndaj rruga e Veliajt deri sa të marrë kreun e PS-së dhe pastaj të vendit, ka për të qenë e gjatë. Nëse bëjmë një krahasim, asnjë anglez nuk do të vinte bast për fitoren e një kali dhe asnjë bukinist sado i çmendur, nuk do të pranonte bastin, që gjashtë vjet më parë./dritare.net

LEXO DHE :  Do të shkoni në plazh sot? Ja si do të jetë moti!

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.