Quhet “Ashensori i 100 dragonjve”, është më i larti në botë, dhe jo kushdo mund të hipë

Quhet Ashensori i 100 dragonjve (Bajilong në kinezisht), dhe është ai që të çon  në majën me të njëjtën emër, që ndodhet në parkun pyjor Zhangjijaie, i shpallur së fundmi si trashëgimi e njerëzimit nga UNESCO.

Ashensori është prej xhami. Lartësia që përshkon kabina e tij është 326 metra, dhe është montuar në faqe të malit me një strukturë çeliku.

LEXO DHE :  Turqi/ 24 orë nën rrënoja, vogëlushja 2-vjeçare nxirret e gjallë

Është ashensori më i lartë panoramik në botë dhe të mundëson të arrish majën në vetëm 2 minuta.

Jo gjithkush mund të hipë, sidomos ata që vuajnë nga akrofobia./dritare.net

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

1 Koment

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.