Ngrënia e mishit të pulës, shkakton kancer. Ja çfarë thotë studimi i ri!

Shkencëtarët e Universitetit të Oksfordit thonë se njerëzit që konsumojnë në masë ushqimin e shpendëve dhe kryesisht të pulës,  janë më të rrezikuar për tu prekur nga sëmundjet vdekjeprurëse. Këto lloj produktesh, shkaktojnë kancerin e gjakut dhe të prostatës te burrat.

Studimi i ri zgjati 8 vjet, nga 2006 deri në 2014 dhe morën pjesë plot 470.000 britanikë. 23 mijë prej tyre, u diagnostikuan me kancer. Mishi i pulës, më parë ishte vlerësuar si një ndër produktet më të mira, krahasuar edhe me mishin e kuq. Ky studim ka mangësi, pasi nuk studion arsyet, por vetëm lidhjen mes mishit të pulës dhe kancerit./L.F-dritare.net

LEXO DHE :  Ja sa kohë duhet të rrini pa seks për të qenë të shëndetshëm!

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.