Na ndiqni edhe në

Moti

Parashikimi i motit për ditën e sotme!

Parashikimi i motit për ditën e sotme!

Shqipëria
Sipas MeteoAlb: Moti në Republikën e Shqipërisë do të karakterizohet nga kthjellimet, këro kushte tamosferike beten deri oërt e para të pasdites kur në zonat malore shfaqen vranësia kalimtare, të cilat gradualisht përfshijnë edhe zonat e ulta. Ndërsa vija bregdetare mbetet me kthjellime. Këto kushte atmosferike vijojnë edhe gjatë natës. Temperaturat e ajrit ulen lehtë në vlerat minimale dhe maksimale duke u luhatur nga 19°C mëngjesi deri në 38°C mesdita. Era do fryjë mestare dhe e fortë me shpejtësi deri 45 km/h, nga drejtimi Veriperëndimor ndërsa në det të hapur krijohet dallgëzim 3-4 ballë.
Kosova

Deri pasdite republika e kosovës paraqitet me mot të kthjellët dhe të nxehtë.Por pasditja dhe orët vijese sjellin shpeshtim të vranësirave fillimisht në zonat veriore dhe gradualisht shtrihen në të gjithë vendin. Temperaturat ajrit rriten
në mëngjes por ulen në mesditë DUKE luhatur dy vlerat ditore nga 21°C në 35°C. Era do të fryjë mesatare nga drejtimi Jugperëndimor.

Maqedonia e Veriut

MBETET edhe ditën e enjte MV në ndikimin e kthjellimeve dhe tempraturave relativisht të larta. Kryesisht këto kushte atmosferike dominojnë gjatë pjesës së parë të ditës. Pasditja sjellë kalime vranësirash nëpër territor./M.M-dritare.net