Na ndiqni edhe në

Kuzhinë

Recetë nga Aulona Musta: Ja si të përgatisni kek me tërshërë dhe arra!

Recetë nga Aulona Musta: Ja si të përgatisni kek me

Në Instagramin e saj, moderatorja Aulona Musta, ka postuar recetën e një keku me tërshërë dhe arra.

Recetë nga Aulona Musta: Ja si të përgatisni kek me

Ne të dritare.net po e ndajmë me ju, sepse ishte shumë i mirë dhe i shëndetshëm.

Përbërësit:

- 350 gram tërshërë e imët

- 2 vezë

- 3 banane (plus 1 për zbukurim)

- 360 ml qumësht bajame ose kokosi

- 100 gram mjaltë

- 100 gram arra

- 30 gram vaj kokosi

- 2 luge çaji fryrës për ëmbëlsira

- ekstrakt vanilje

Përgatitja

Në një tas, shtypni bananet derisa të behen si pelte, shtoni vezët, qumshtin, vajin e kokosit, mjaltin dhe vaniljen. I perziejmë mirë.

Pastaj shtojmë tërshërën, fryrësin e ëmbëlsirave dhe arrat. Vazhdojmë t’i përziejmë. I lëmë 5-7 minuta dhe i hedhim në tavë. E fusim në furrë dhe e lëmë kekun për 40-45 minuta. Pasi e nxjerrim e lëmë edhe 30 minuta të ftohet.

Sipër mund ta zbukuroni me çfarë të dëshironi, me banane, kakao, çokollatë etj. Ju bëftë mirë!/E.B-dritare.net