Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Këto 6 shenja tregojnë se jeni me grip!

Këto 6 shenja tregojnë se jeni me grip!

Kur ndiheni sëmurë përgjatë dimrit, ju e dini se mund të jeni prekur nga gripi. Gëlltitja e ushqimit bëhet e vështirë, ju dhemb koka, keni temperaturë, apo kolla nuk ju ndalet.

Dritare.net ju sjell më poshtë disa nga simptomat e gripit, të cilat nuk duhen injoruar.

1. Sa të rënda janë simptomat?

Woman with flu symptoms

Gripi dhe i ftohti kanë pothuajse të njëjtat simptoma, temperaturë, ethe, kollë etj. Megjithatë simptomat e gripit vijnë më shpejt dhe janë më të rënda sesa i ftohti.

2. Keni dhimbje

Neck pain

Shpeshherë gripi shkakton dhimbje trupi. Nëse keni grip, muskujt dhe nyjet tuaja do t'ju dhembin.

3. Keni ethe

Young girl with fever

Nëse shikoni që termometri kalon temperaturën 38 gradë, ju do të keni ethe. Efekti i etheve është shumë i dëmshëm në shëndet, sidomos te fëmijët e vegjël. Mos u habisni nëse ethet zgjasin disa ditë, ethet ndonjëherë janë të nevojshme pasi luftojnë infeksionet.

4. Të dridhura dhe djersitje

Drinking home tea remedy

5. Ndiheni të dobët dhe të lodhur

Tired man at work

Kur ju prekeni nga gripi, menjëherë trupi bëhet i dobët dhe nuk ka fuqi. Kjo zgjat për disa ditë nëse jeni ftohur. Nëse jeni me grip zgjat disa javë.

6. Dhimbje barku

Man with stomach pain

Të gjithë viruset e gripit, kanë ndikim te stomaku juaj. Ju do të keni të vjella, diarre, ose dhimbje stomaku./K.C/dritare.net